- Predstavujeme ti revolučnú metódu, ktorá pomohla zmeniť život ľuďom po celom svete.
- Nauč sa ovládať telo a myseľ pomocou terapie chladom a špeciálnych dychových cvičení.
- Vyskúšaj si dýchanie pomocou Wim Hof metódy podľa nášho návodu.
Určite si minimálne okrajovo postrehol, že sa v spoločnosti začalo čoraz viac skloňovať záhadné meno Wim Hof. Napriek tomu, že tento chlapík udivuje svet už niekoľko rokov, práve v poslednom období sa posolstvo jeho neuveriteľného života šíri čoraz viac. Možno tomu dopomohla súčasná pandemická situácia, alebo fakt, že praktiky tohto muža inšpirovali tisícky ľudí po celom svete a jeho Wim Hof metóda im zmenila život.
Obsah článku
Kto je Wim Hof a jeho metóda?
Wim Hof je extrémny atlét, ktorý sa narodil v Sittarde v Limburgu (Holandsko). Pochádza z 9 detí, pričom má jednovaječné dvojča. Svoju prezývku Ľadový muž dostal vďaka prekonaniu množstva rekordov súvisiacich s vystavením sa chladu. Vzhľadom na svoju neoblomnú povahu sa naučil ovládať dýchanie, srdcovú frekvenciu a krvný obeh a odolávať tak extrémnym teplotám. Jeho heslom je:
„To, čoho som schopný ja, sa môže naučiť každý.“
Wim Hof je presvedčený, že každý môže využiť svoj vnútorný potenciál bez toho, aby musel investovať desiatky rokov do štúdia, cestovania a odvahy. V súvislosti s tým si dal za úlohu podeliť sa o to, čo sa naučil, so zvyškom sveta. A tak vyvinul Wim Hof metódu, ktorou učí ľudí z celého sveta, od celebrít a profesionálnych športovcov až po ľudí všetkých vekových kategórií, ako ovládať svoje telo a myseľ, a pritom dosahovať výnimočné veci.
Tohto Ľadového muža z Holandska, okrem neuveriteľného života, preslávila predovšetkým Wim Hof metóda (skrátene WHM). Tá je postavená na troch základných, avšak jednoduchých princípoch – zahŕňa vedomé dýchanie, otužovanie a správne nastavenie mysle. Neber však tieto praktiky opäť ako ďalšie generické bláboly nejakého motivátora, šamana, alebo čarodejníka. Wim Hof metóda je podložená vedeckým výskumom a pomohla zmeniť život k lepšiemu už neuveriteľnému množstvu ľudí. Samotný Wim Hof dokáže vďaka tejto metóde nielen perfektne ovládať svoje telo a myseľ, ale dokonca aj srdcovú frekvenciu, ale je taktiež schopný vystavovať svoje telo extrémnym podmienkam. Wim Hof je skutočný unikát a napriek svojim 61 rokom udivuje neustále svet svojimi skutkami.
Wim Hof a jeho trpká minulosť
Wim Hof má 6 detí, z ktorých 4 vychovával od určitého momentu sám. Čo sa týka ďalších 2 detí, ide o 2 synov, ktorých má s dvomi rôznymi ženami. Spomínané 4 deti má so svojou bývalou manželkou, ktorá v roku 1995 tragicky spáchala samovraždu. V minulosti sa Wim Hof vyjadril na túto tému.
„S manželkou som mal štyri deti a mal som s ňou zostať navždy. Bola láskou môjho života. Zomrela. Spáchala samovraždu. Je to ako čierna diera vo vašom vnútri. Láme vám to srdce a vy neviete, prečo. Ale vlak každodenného života ide ďalej a vy ho musíte dobehnúť, inak ho stratíte. Takže som tu musel byť pre svoje deti. A áno, vytvorili sme si nové „hniezdo“. Moje deti ma za ten čas prinútili prežiť a príroda mi zahojila rany.“
No a keď je reč o trpkej minulosti Wima Hofa, za zmienku stojí aj nešťastný a zároveň nezávideniahodný incident, ktorý sa mu prihodil v roku 2008. Počas toho, ako sa kúpal vo fontáne v Amsterdame, mu tryska cez konečník prerezala hrubé črevo. Jeho syn Michael ho vzal na pohotovosť, kde ho však kvôli dobrej schopnosti odolávať bolesti neodkázali ihneď na operáciu. Nevedeli totižto, aké vážne sú jeho poranenia. Keď ale po niekoľkých hodinách omdlel, museli ho operovať. A tak došiel k jazve na pupku. A mimochodom, počas zotavovania sa údajne neužíval žiadne antibiotiká.
Wim Hofove činy, ktoré stoja za pozornosť:
Wim Hof drží za svoje rôzne počiny až 26 svetových rekordov. Niektoré z nich, spolu s ďalšími zaujímavosťami zo života Wima Hofa, sme zhrnuli do nasledujúcich bodov.
V roku 2000 uplával najväčšiu vzdialenosť pod ľadom. Bez akýchkoľvek dýchacích prístrojov (a samozrejme bez akéhokoľvek ochranného oblečenia), zvládol uplávať na jeden nádych 57.5 metra.
Zabehol maratón za polárnym kruhom iba v kraťasoch. Bosý. To isté absolvoval aj v Namíbijskej púšti bez kvapky vody.
Strávil sediac ponorený v ľade takmer dve hodiny.
Absolvoval výstup na Mount Everest iba v kraťasoch a topánkach bez dýchacích prístrojov. Pomocou princípov jeho metódy dosiahol výšku 7,200 metrov.
Niekoľkokrát vo svojom živote vystúpil aj na najvyššiu horu Afriky – Kilimandžáro. Ako inak, opäť len v kraťasoch a topánkach. V roku 2016 dosiahol tento vrchol spolu s ním aj novinár Scott Carney. Ten je jedným zo stoviek popularizátorov Wim Hof metódy a jej princípy zahrnul aj do jeho knižného bestselleru – “Čo nás nezabije”.
Na jednom prste visel vo výške 2,000 metrov.
Jedáva len raz denne, po šiestej hodine večer, a to už 38 rokov. Wim tvrdí, že to zmierňuje stres na jeho tele tým, že nemusí spracovávať prebytočné jedlo. „Podvádzať“ a raňajkovať bude len v dňoch, keď prekoná nejaký rekord.
Jedným dychom preplával vyše 80 metrov vo vode studenej -30 stupňov.
Dokáže prevziať kontrolu nad svojím autonómnym nervovým systémom. K tomuto prekvapivému objavu dospeli vedci po tom, čo sa pokúsili vyvrátiť jeho tvrdenia tým, že ho pozvali do laboratórií. Injikovali mu endotoxín, ktorý spôsobuje, že ľudia v priebehu niekoľkých minút vážne ochorejú. To však nebol prípad Wima. Výskumníci zistili, že endotoxín ho vôbec neovplyvnil a pripísali to jeho jedinečnej schopnosti ovládať svoj autonómny nervový systém.
Naučil sa hovoriť 10 jazykmi. Základom je podľa neho byť otvorený a milovať učenie sa.
Toto je len výcuc najväčších bláznostiev, pomocou ktorých Wim Hof dokázal, že je iný. Tento človek posunul hranice nemožného. Za to, že dokáže so svojim telom veci, ktoré sa vymykajú normálu, však nevďačí vrodeným superschopnostiam, alebo genetickej anomálii. Ako sám tvrdí, za všetko vďačí WHM, pričom táto metóda je dostupná pre každého z nás. Pôsobenie chladu, dýchanie a správne nastavenie mysli. Dokonca aj ty máš šancu dokázať veci, ktoré dokázal on. Chce to len trochu vôle a tréningu WHM. Ako som už spomenul, Wim Hof metóda sa dá rozdeliť na tri základné body, ktoré spolu veľmi úzko súvisia a spolu vytvárajú jeden celok. Zaraďujeme sem:
- Otužovanie
- Dýchanie
- Nastavenie mysle
Metóda Wim Hofa - Kniha
Aktivujte svoj fyzický aj mentálny potenciál
a prekonávajte vlastné limity. Jediná oficiálna kniha od Wim Hofa.
Otužovanie pomocou Wim Hof metódy
Dýchanie
Druhým a veľmi podstatným pilierom WHM metódy je dýchanie. Stav, ktorý človek prežíva počas dýchacieho cvičenia podľa WHM metódy, by som čiastočne prirovnal k meditácii. Nie je tomu však úplne tak. Pri klasickej, správne praktizovanej meditácii, sa človek primárne snaží utíšiť svoje myšlienky a nájsť v sebe kľud. Nie je tomu inak ani v rámci dýchania pomocou WHM. Okrem samotného utíšenia mysle, však dokáže človek praktizujúci toto cvičenie omnoho intenzívnejšie precítiť každú časť svojho tela a postupne nadobudnúť nad ním omnoho väčšiu kontrolu. Toto dýchacie cvičenie a rôzne jeho ďalšie formy, majú preukázateľne pozitívny vplyv na nervový a imunitný systém človeka. Pravidelné precvičovanie špecializovanej WHM metódy dopomohlo aj samotnému Wim Hofovi k uskutočneniu všetkých neuveriteľných činov, ktoré vo svojom živote dokázal. Ako samotný Wim Hof vo svojej knihe uvádza, správne dýchanie praktizované v kombinácii s ostatnými piliermi WHM metódy, dokáže skutočne zázraky. Ak by si si ju chcel vyskúšať na vlastnej koži, toto je jej oficiálny a presný postup:
Wim Hof metóda - dychové cvičenie:
- Pohodlne sa usaď, zaujmi svoju obľúbenú polohu alebo si ľahni. Hlavne sa cíť pohodlne.
- Zavri oči a začni dýchať. Snaž sa vyčistiť si myseľ a sústreď sa na svoj dych.
- Tridsať alebo štyridsať krát sa nadýchni. Dýchaj do brucha a hrudníka. Naplň svoje telo kyslíkom. Netlač však na dych. Dýchaj prirodzene a plynule.
- Pri poslednom, tridsiatom alebo štyridsiatom výdychu naplň svoje pľúca do plna kyslíkom ešte raz. Uvoľni vzduch a nechaj ho odísť. Zadrž dych až pokým neucítiš nutkanie sa nadýchnuť.
- Akonáhle ucítiš potrebu sa nadýchnuť, zhlboka sa nadýchni a zadrž dych na 10-15 sekúnd.
- Vydýchni a začni s ďalším kolom. Celý cyklus zopakuj tri alebo štyrikrát.
Toto je presný postup dychového cvičenia podľa WHM. Presvedč sa však o benefitoch správneho dýchania sám a to úplne jednoducho. Kedykoľvek, keď sa ocitneš v stresovej situácii, skús sa na moment ukľudniť a zhlboka predýchať celú situáciu, ktorú prežívaš. Dostaň do všetkých útrob svojho tela čo najviac kyslíku. Hlboký nádych zo spodnej časti tvojho brucha hore do hrudníka až do mozgu. Na takéto dýchanie žiadne špeciálne postupy potrebovať nebudeš. Uvidíš sám, ako po takomto “predýchaní” ustúpi tlak a stres, ktorý práve prežívaš. Ver mi, že tvoja reakcia v danej situácii bude diametrálne odlišná, ako obvykle. Opäť máme pre teba video návod priamo od Wim Hofa:
Nastavenie mysle
Aby si svoje telo mohol vystavovať nízkym teplotám, či kontrolovať svoj dych, musíš vedieť ovládať svoju myseľ. To je krok číslo 1. Zvládnuť nepríjemné pocity počas vystaveniu sa chladu, môžu byť rovnako obtiažne, ako hluk myšlienok, ktorým musí každý z nás vo svojej hlave neustále čeliť. Ďalším dôležitým pilierom Wim Hofovej metódy sú preto rôzne cvičenia, ktoré ti môžu pomôcť s ovládnutím ega, prekonaním strachu, či uprataním myšlienok. Práve naše ego ako aj strach, sú veľmi silnými faktormi, ktorých ovládnutie je možné zvládnuť práve tejto metódy.
Či už týmto riadkom uveríš a vyskúšaš metódu na vlastnej koži, necháme na teba. Taktiež by som veľmi nerád v závere nejako poukazoval na funkčnosť alebo nefunkčnosť metódy. Wim Hof a jeho praktiky neboli a ani nie sú úplne vedeckou obcou, aj napriek tomu, že dokázal ľuďom zmierniť príznaky roztrúsenej sklerózy, parkinsona, astmy, či potlačiť depresie a chronickú bolesť.
Ako však už býva zvykom, kde je veľa priaznivcov, tam je aj veľa pochybovačov. Nevyhla sa tomu ani WHM metóda. Ja sa osobne prikláňam do tábora priaznivcov, napriek tomu, že ju nemám odskúšanú z dlhodobého hľadiska a nemôžem jej účinky komplexne potvrdiť z vlastnej skúsenosti. Čo však môžem potvrdiť, sú veľmi osviežujúce pocity po ľadovej sprche, ako aj benefity v podobe uvoľnenia svalstva a zlepšenia celkovej regenerácie. Správne dýchanie mi zase pomohlo zredukovať stresu, ale aj lepšie kontrolovať nad moje reakcie. Ak ťa táto metóda zaujala a chcel by si o nej viac, určite ti odporúčam jedinú oficiálnu knihu, kde sa o tejto metóde dozvieš viac: https://bit.ly/3lX32TC
Wim Hof metóda – metóda, ktorej podľahli aj celebrity
Nie nadarmo sme už o čosi vyššie spomínali, že Wim Hof svojej metóde učí aj rôzne celebrity. Pravdou je, že niektoré jej natoľko podľahli, že sa stali jej fanúšikmi. Za zmienku stojí napríklad Jim Carrey, Harrison Ford, Tom Cruise či Liam Hemsworth.
Najmä posledný zmieňovaný herec Liam Hemsworth si Wim Hof metódu náramne pochvaľuje. Potom, čo do jeho života zasiahli osobné problémy spolu s domácim požiarom, sa sústredil na obnovu svojej fyzickej pohody aj duševného zdravia. A v rámci svojho tréningového programu začal praktizovať aj Wim Hof metódu. Vyjadril sa, že:
„Posledný rok a pol som sa veľa otužoval, sledoval som videá Wima Hofa na YouTube a dýchal som podľa jeho metódy. Keď si dám po naozaj náročnom tréningu ľadový kúpeľ, moja regenerácia je lepšia. Po vyjdení zo studenej vody sú vaše zmysly zosilnené. Spolu s bratom Chrisom sme to robili v Austrálii. Párkrát sme zo sauny prešli k ľadovému kúpeľu. Keď sme vyšli von, cítili sme sa takí šťastní.“
Wim Hof metóda - manuál s 20 dňovou výzvou
Ak si v čítaní prišiel až k týmto riadkom, pravdepodobne to myslíš s otužovaním vážne. Pripravili sme pre teba jednoduchý manuál s 20 dňovou výzvou v otužovaní podľa Wim Hofa. Ulož si obrázok do svojho počítača, alebo si stiahni tlačové PDF nižšie, ktoré nájdeš pod obrázkom.
Titulná fotka: https://metro.co.uk/