„Dva najdôležitejšie dni v tvojom živote sú tie, keď si sa narodil a keď si zistil prečo si sa narodil.“. – Mark Twain
Veríš tomu, že vesmír má pre každého z nás niečo dopredu nachystané? Pokojne to môžeme nazývať životným zámerom, poslaním, cieľom, alebo našou životnou cestou. Výber je len na tebe, mne však najviac sedí ,,životné poslanie“.
Život je omnoho viac ako len narodenie, smrť a čas strávený medzi týmito dvoma veličinami. Verím, že čas, ktorý nám bol každému na tejto planéte daný, má svoj hlbší zmysel a jeho účelom nie je pretĺkať sa životom a tráviť ho v práci, ktorú nenávidíme a nakoniec umrieť. Rovnako verím v to, že každý z nás je objaviteľom. Objaviteľom vlastnej cesty života. Každý z nás má totiž sny, túžby a predstavy. Každý z nás má srdce, ktoré k nám prehovára jasným hlasom. To len my ľudia sme ho z rôznych dôvodov ako keby prestali počúvať.
Častokrát nežijeme život podľa našich predstáv a uspokojíme sa so stavom, ktorý sa jednoducho deje okolo nás. Strácame vieru v niečo viac, v niečo vyššie, čo sme si kedysi vysnívali a v naplnenie čoho sme kedysi dávno verili. Neustále sa vzďaľujeme z cesty nášho životného poslania, až kým ju úplne nestratíme. Zablúdime vo vlastnom živote…
Nemyslím si, že každý dokáže objaviť svoje poslanie. Napriek tomu si však myslím, že každý z nás ho má určite zapísané vo svojej ,,knihe osudu“. Je však len na nás, či v tejto knihe začneme listovať a vnímať slová, ktoré sú v nej zapísané.
Pravdepodobne sú ti, rovnako ako mne, známe príležitostné stavy frustrácie, ale aj stavy nespokojnosti z ,,nežitia“ života podľa tvojich predstáv. Ver mi, že tieto stavy sú normálne a prežíva ich mnoho z nás. Niektorí však týmto stavom natoľko podľahnú, že sa stanú stratenými navždy. Stratenými vo vlastnom živote, ktorých cesta za šťastným a naplneným životom zostane naveky len snom.
Životné poslanie, zmysel života, životný cieľ. Niekto k nim prirodzene inklinuje už od detstva. Je ťahaný akousi neviditeľnou silou k určitej činnosti, ktorá ho napĺňa, ktorá ho robí šťastným a ktorá mu ide prirodzene. Poniektorí z nás majú (alebo mali) dokonca to šťastie, že boli k svojmu poslaniu tak povediac ,,postrčení“ okolím, predovšetkým rodičmi, ktorí v nich dokázali objaviť nadanie na určitú činnosť. Niekto príde na svoj životný zámer úplnou náhodou, niekto ho má zase celý život pod nosom a jeho plné znenie sa mu objaví presne v ten správny čas.
Ak čítaš tieto riadky, verím, že je to preto, že sa nechceš stať strateným. Patríš pravdepodobne do skupiny objaviteľov. Tí si napriek občasnej frustrácii a nespokojnosti, uvedomujú samých seba, svoj vyšší zámer a existenciu určitého životného poslania. Rovnako ako malé deti, aj nás stačí len trochu ,,postrčiť“ aby sme mohli byť konečne šťastní. Tentokrát sme tu na to postrčenie však zostali len my sami a nikto iný ho za nás neurobí.
„Šťastie je stav, v ktorom človek robí to čo miluje a miluje to čo robí. Takže to čo robí je preňho odmenou. To znamená, že pokiaľ sa ti darí robiť to čo miluješ a milovať to čo robíš, potom pociťuješ šťastie.“ – Jaroslav Dušek
Šťastie ako odpoveď
Slovo šťastie v tomto prípade nespomínam náhodou. Keď som sa začal zamýšľať nad životným poslaním, vždy ma moje pocity priviedli k tomuto slovu. Práve šťastie je podľa mňa tým, čo chcem prežívať v spojitosti s mojim životným poslaním. Chcem sa cítiť šťastný, bez ohľadu na to, či mi naplnenie môjho životného poslania prinesie materiálny úspech, uznanie, alebo všetky malichernosti, ktoré si ľudia s úspechom často spájajú. Veď o čo iné v živote ide, ak nie o to, aby si bol šťastný?
Dalajláma našiel svoje šťastie v učení sa a šírení Budhizmu. Rovnako ho našiel v pomoci a ochrane svojho tibetského národa, ktorý je už roky utláčaný Čínou. Napriek všetkému, čo musel najvyšší duchovný vodca Tibetu vo svojom v živote prežiť, bolo jeho srdce naplnené láskou. Prečítaj si niektorú z Dalajlámových kníh a pozorne navnímaj jeho vyjadrenia. Sú plné súcitu, pochopenia a odpustenia. Pozri si na internete jeho fotografie, prípadne si len skús vybaviť v mysli jeho tvár. Pravdepodobne sa ti vybaví tvár usmiateho ,,deduška“, ktorá v sebe nesie radosť, energiu a šťastie.
Tento človek našiel svoje šťastie, asi preto je mnohým blízka jeho ideológia, ktorá spája do jednej línie naše životné poslanie spolu so šťastím.
,,Našim životným poslaním je byť šťastný…“ – Dalajláma
Ak sa sám seba pýtaš: „Čo mám spraviť pre to, aby som bol šťastný?“ vedz, že už len to, že sa pýtaš znamená, že túžiš po objavovaní a neuspokojíš sa s aktuálnym stavom. Už viac nechceš blúdiť a byť stratený. Stojíš však na križovatke života, na ktorej tápeš, ktorým smerom sa vydať. Čo vlastne hľadám? Čo zaplní prázdny priestor vo mne a spraví ma šťastným?
Na to, aby bol človek skutočne šťastný, musia byť naplnené tie aspekty, ktoré na ,,hladinu“ šťastia vplývajú. Jedným z nich je podľa mňa vedomie toho, že činnosť, ktorú vykonávame, je zmysluplná. Neboj, netvrdím že sa teraz musíš stať novým, už pätnástym dalajlámom v poradí. Stačí, ak pocítiš, že robíš skutočne to, čo ťa napĺňa alebo, že svojou činnosťou pomáhaš nielen sebe, ale aj ostatným.
Skús na chvíľu nepočúvať ten hlas v tvojom vnútri, ktorý ti dohovára, že keď budeš robiť to a to, tak budeš šťastný. Hlas, ktorý ti šepká, že budeš šťastný len vtedy, keď budeš mať prácu, v ktorej budeš dobre zarábať. Prestaň sa na chvíľu strachovať o peniaze a odmysli si automatické prepojenie šťastia s finančným úspechom. Ak je frustrácia, ktorú aktuálne prežívaš v súčasnom zamestnaní, alebo podnikaní, väčšia ako strach z toho, že vstúpiš do neznáma, stačí ti len vykročiť. Pozri sa na hľadanie životného poslania z trochu odlišného konca a skoncuj raz a navždy s ,,mal by som…“!
Na internete nájdeš nespočetne veľa rád o tom, ako dokážeš objaviť ono tajomné životné poslanie. Bohužiaľ univerzálny a ani zaručene platný návod neexistuje. Ide skôr o akési súbory rád, ktoré ťa môžu nakopnúť a byť ti pomôckou v objavovaní.
Rady ako nájsť životné poslanie
Myseľ vs. srdce
Ak by si sám sebe položil otázku ,,Čo ma spraví šťastným“?, pravdepodobne by ti niečo prišlo na um. Podstatné však je, odkiaľ by táto odpoveď prišla. Tvoja myseľ bude vždy rozprávať racionálne a ponúkne ti odpoveď, ktorá sa predovšetkým hodí jej samotnej. Takú odpoveď, ktorá ju nevyvedie z rovnováhy a jej zóny komfortu. Ponúkne ti len ilúziu toho, čo by ťa urobilo šťastným. Chcem však, aby si ,,rozmýšľal“ vedome na úrovni svojich pocitov, pretože práve pocity nás vedia častokrát priviesť k správnej odpovedi. Pokús sa počas meditácie položiť sám sebe onú otázku, jej presnú formuláciu už nechám na teba. Čo najviac utíš svoju myseľ a nechaj prehovoriť svoj vnútorný hlas. Počúvaj a pozorne vnímaj odpovede, ktoré ti budú prichádzať. Myslím, že hlas tvojho srdca ti má rozhodne čo povedať.
Pravdepodobne nebudeš vedieť hneď nájsť odpoveď na túto otázku. Bolo by to až príliš jednoduché, však? Každopádne za vyskúšanie to stojí a možno ani netušíš, ale posolstvo o tvojom životnom zámere máš dávno v sebe, len si ho nepočúval pozorne. Nezavrhuj ho hlavne po prvom nezdare, ktorý ťa neprivedie k tvojej vysnívanej činnosti.
Vášeň ako odpoveď
Ak sa ti stále nedostáva tvojej vytúženej odpovede, pomôž si ďalším cvičením. Nie je o nič zložitejšie ako to predchádzajúce. Tentokrát sa pokús trochu si ,,zalistovať“ vo svojich záľubách. Je medzi nimi taká, počas vykonávania ktorej, by si dokázal opísať svoje pocity ako pocity šťastia? Nech už je táto činnosť akákoľvek, stáva sa pre teba v daný moment stredom vesmíru. Dokážeš do nej vložiť zo seba maximum a robíš ju s radosťou. Dávaš do nej celé svoje srdce. Máš pre ňu jednoducho vášeň. Práve vášeň býva často tou odpoveďou, ktorú hľadáme. Nasleduj svoje srdce. Čím viac ho budeš vedieť dokázať otvoriť, tým viac odpovedí dostaneš. Naše srdce totižto rozpráva rečou vášne. Zalistoval si? Je medzi tvojimi záľubami oná, srdcová..?
,,Ak nevieš prísť na to, čo je tvojim životným poslaním, zisti pre čo máš najväčšiu vášeň. Tá ťa potom privedie priamo k tvojmu životnému poslaniu.“ – Bishop T. D. Jakes
Zabudni na peniaze
Neľakaj sa, ide o metaforické pomenovanie tohto cvičenia. Predstav si však situáciu, že by na svete jednoducho neexistovali peniaze. To, akým spôsobom by fungovala ekonomika a taktiež to, ako by náš svet vyzeral, odložíme na chvíľu bokom. Nás teraz zaujíma to, akú činnosť by si chcel vykonávať ak by peniaze na svete neboli žiadnou veličinou. Bol by si umelcom? Pracoval by si ako misionár v chudobných krajinách? Alebo by si cestoval po svete a objavoval neprebádané kúty našej Zeme? Pokús sa odpoveď nájsť v sebe. Opäť však platí rovnaké pravidlo ako v predchádzajúcich dvoch cvičeniach- pokús sa, aby predstavu o tejto činnosti, ktorú by si robil aj bez peňazí, vyformovalo tvoje srdce a nie tvoja myseľ.
,,Spýtaj sa samého seba: Ak by si mohol robiť 8 hodín denne čokoľvek, až po zvyšok svojho života a peniaze by neboli parametrom výberu, čo by si robil?“ – Alan Watts
Späť do detských čias
Poslednou položkou na ceste za šťastím je cvičenie, ktoré nás zavedie o pár rokov späť. Do rokov, kedy našou najväčšou starosťou bola rýchlosť zapadajúceho slnka, ktoré bolo znamením toho, že je najväčší čas pobrať sa zo sídliskových hier domov. Vráťme sa trochu do našich detských čias. Akú činnosť si rád robil ako dieťa? Zaujímať by ťa mali všetky tie činnosti, ktoré síce vieš, že si ako dieťa miloval, ale ako dospelý si ich v nich nijako nepokračoval a svoj talent ďalej nerozvíjal. Bolo to kreslenie? Alebo si navštevoval herecký krúžok, pričom tvoje plány stať sa slávnym hercom skrížila puberta? Do pátrania vo svojich detských časoch si rozhodne zober na pomoc srdiečko, ktoré ti pomôže rozdúchať dávno zabudnutú vášeň skrytú v tvojich spomienkach.
Netvrdím, že v tomto článku nájdeš zaručený návod na to, ako objaviť svoje životné poslanie. Chcel som ním však poukázať na to, ako vnímam podstatu životného poslania ja sám a ukázať ti, aká blízka je cesta medzi samotným životným poslaním a šťastím, po ktorom všetci tak veľmi túžime. Ak by si nevyskúšal ani jednu z rád, ktoré som ti v tom článku ukázal, vyskúšaj aspoň začať načúvať tvojmu srdcu, nech už to uskutočníš akýmkoľvek spôsobom. Práve ono má totiž pre teba vždy tú najlepšiu odpoveď.
,,Maj guráž počúvať svoje srdce a intuíciu…“ – Steve Jobs