Positive Life

Zdieľaj
LinkedIn

Odvážny nadpis, čo povieš? Zamyslel si sa však niekedy nad tým, kto je tou záhadnou osobu, ktorá k tebe prehovára každý deň? Kto je tou osobu, ktorá ti dennodenne radí čo by si mal urobiť, ako by si sa v určitej situácii mal zachovať a ktorá ti častokrát radí ako by si sa mal rozhodnúť? Kto je tou záhadnou osobu, ktorá spúšťa stále sa opakujúci vír myšlienok?

Túto osobu zvykneme nazývať našim vnútorným hlasom, čo môže evokovať fakt, že myslíme samého seba. Toto tvrdenie však podľa mňa nie je úplne presné. Kto by však ku mne prehováral, ak nie ja sám? Môžeš TO nazvať ako chceš. Nie si to však úplne ty.

„Neverte všetkému čo si myslíte. Myšlienky sú len myšlienkami.“ – Allan Lokos

Kto to je, ak nie ja?

Mo Gawdat, venoval problematike tajomného hlasu v hlave samostatnú kapitolu jeho bestselleru „Algoritmus šťastia“ (Solve for Happy). V knihe opísal podstatu tohto elementu z viacerých uhľov pohľadu. S jednou z definícií mu pomohol svetoznámy duchovný „guru“, Eckhart Toll, ktorý interpretuje vnútorný hlas ako „Mysliteľa“. Určité narážky na problematiku vnútorného hlasu môžeme badať aj v náboženských výkladoch. V tomto smere je vnútorný hlas interpretovaný ako ,,Hlas diabla“. Samozrejme, nerád by som spájal problematiku mysle s náboženstvom, avšak určité znaky prepojenia môžeme nájsť aj tu.

Vnútorný hlas môžeme titulovať rôznymi názvami, pointa je vždy rovnaká. Ak by som sa na túto problematiku pozeral viac do hĺbky, prikláňal by som sa skôr k názoru, že tajomný spoločník, ktorý sídli v našej hlave je spoločným hlasom dvoch výrazných elementov nášho bytia. Ide o naše egomozog. Výsledkom ich vzájomnej spolupráce je náš vnútorný hlas, naša myseľ. Ty nie si tvoja myseľ, ani vnútorný hlas, ani myšlienky. Ty si tvoje vedomie, ktoré sa však častokrát nechá ovplyvniť hrou týchto hráčov.

Zamysli a spýtaj sa samého seba. Stalo sa ti niekedy, že si svoj vnútorný hlas príliš nedokázal ovládať? Že slová, ktoré tento tvoj vnútorný ,,kamarát“ povedal, neboli až tak úplne v súlade s tvojim skutočným presvedčením? Alebo, že si častokrát konal na základe egoisticky ladených informácií, ktoré ti podsúval tvoj vnútorný hlas? Po opadnutí emócií si si však uvedomil, že si sa mohol zachovať aj inak.

„Poslednú dobu chodí môj kolega do práce mrzutý, neusmieva sa. Asi ma nemá rád, najlepšie bude keď sa s ním prestanem baviť úplne.“, našepká ti tvoj vnútorný hlas. Pritom kolega z práce môže aktuálne prechádzať ťažkým životným obdobím a svojim výrazom v tvári a pochmúrnosťou sa snaží upozorniť svoje okolie na fakt, že len zúfalo hľadá niekoho v jeho okolí, kto by si vypočul jeho slová plné trápenia.

Na problematiku vnútorného hlasu sa môžeme pozrieť aj trochu konkrétnejšie. Koľkokrát denne sa ti stane, že ti tvoj vnútorný hlas pripomenie veci čo ťa skutočne trápia? Aktuálna nepriaznivá finančná situácia, včerajšia hádka s priateľom/priateľkou, alebo tvrdenie aký je tento svet krutý a ako je všetko voči tebe nefér. Ba čo viac, tento hlas ťa dokáže s radosťou presvedčiť aj o tom, že počas včerajšej hádky s priateľom/priateľkou si konal(a) správne a s radosťou ti našepká aj ďalšie kroky, ktorými celú situáciu len zhoršíš. Tieto myšlienky dokážu byť v skutku deštruktívne. Ovládne nás neistota, pochybnosti, smútok. A presne o to našej mysli ide. Udržať nás v rovine strachu, v ktorej sa cíti bezpečne a komfortne.

Každý vo svojom živote rieši iné veci, žije inak, má iné strachy. Náš vnútorný hlas je však väčšinou u každého rovnaký, len sa rozdielne vyjadruje. Vzbudzuje v nás neoprávnené pochybnosti, vyvoláva v nás pocit strachu a hnevu, podnecuje hádky, rôzne boje a násilie. Veľmi rád kritizuje ľudí, zbytočne ich porovnáva, závidí im. Vkladá nám do hlavy domnienky a motá nás v kruhu toho, čo by bolo keby a čo ak toto a tamto.

Ak chcete navždy zmeniť svoj život, musíte si uvedomiť, že hlas, ktorý k vám rozpráva nie ste vy! – Mo Gawdat

Prečo si môj vnútorný hlas robí čo chce?

Čo však spôsobilo, že ti vnútorný hlas rozpráva veci, ktoré v tebe podnecujú frustráciu, menejcennosť, hnev a ďalšiu negativitu? Ako je možné, že namiesto hlasu, ktorý ti povie „Ty to zvládneš, ver si!“, prehovára k tebe niekto, kto sa snaží o presný opak? Povieš slová, ktoré nikdy nemali byť povedané a následne urobíš veci, ktoré by skutočné presvedčenie tvojho vedomia nikdy nevykonalo. Neobviňuj sa, tieto slová boli prejavom tvojho ega a mozgu, ktoré sa realizovali skrz tvoj vnútorný hlas a myšlienky.

Prejavy ega a mozgu, rozdúchané vo víre emócií skrz naše myšlienky, dokážu narobiť v živote skutočne nepríjemné veci. V procese našepkávania vnútorného hlasu k nám hrajú emócie veľkú rolu. Sú nielen akýmsi druhom paliva pre naše myšlienky, ale paradoxne aj pôvodcom veľkej časti týchto myšlienok. Dávno zabudnutá minulosť, skúsenosti z detstva a rôzne druhy spomienok sú taktiež v určitej miere pôvodcom niektorých myšlienok.

Neprepadajme však ilúzii, že naša myseľ je niečo, čo by sme mali považovať iba za vyslovene zlé. Ona len robí to, čo vie najlepšie. Udržuje nás v bezpečí a v zóne, kde sa cíti komfortne. Myseľ je skutočne veľmi zložitým nástrojom a je veľmi dobrým sluhom, ale nie pánom. Pomáha nám s učením, objavovaním nových vecí, organizovaním, plánovaním, ale aj s mnohými ďalšími základnými činnosťami. Presne takto by sme našu myseľ mali začať vnímať – ako nášho pomocníka, ktorého postoje a ,,slová“ formujeme my, nikdy nie opačne. Pokiaľ neprevezmeme skutočnú kontrolu nad tým, čo si myslíme, dovtedy bude naša myseľ hrať svoju hru. Partiu, v ktorej nám bude podsúvať negativitu, falošné presvedčenie a spôsobovať zbytočnú nervozitu. Všetko len preto, aby sa cítila komfortne.

Sú to presne tie slová v tvojej hlave, ktoré ťa presviedčajú, že na tú prácu nie si dosť dobrý a že ten dôležitý pohovor jednoducho nezvládneš. Sú to presne tie slová v tvojej hlave, ktoré hneď niekoho odsúdia bez toho, aby si mu dovolil ho vypočuť. Sú to presne tie slová, ktoré v tvojej hlave vytvárajú domnienky, že tvoj názor je ten jediný správny. A takto by sme mohli pokračovať ďalej.

Ak dokážeš prijať myšlienku toho, že tvoj vnútorný hlas je samostatnou entitou a nie tebou, pochopíš, že sa bude vždy snažiť chrániť samého seba. Nepomôže ti však s rozvojom tvojho vedomia ako takého, pretože by to znamenalo pre neho vystúpenie zo zóny bezpečia.

Určite by si to mal poznať aj ty. Prídeš s nápadom „za milión“. Lomcujú s tebou emócie, zavaľujú ťa endorfíny, pocit šťastia. Si skutočne presvedčený o tom, že máš konečne niečo, s čím zmeníš svet. Kto sa však neozve? Tvoj radca, tvoj mysliteľ, tvoj verný našepkávač.

„Radšej to nerob, poriadne si to rozmysli, je to veľké riziko.“

„Asi by si si to mal poriadne premyslieť. Produkt, ktorý si vymyslel nebude nikoho zaujímať.“

„Si si istý svojim rozhodnutím? Čo ak si to nikto nekúpi? Budeš riskovať všetky svoje úspory pre rizikové podnikanie?“

Takto by sme mohli pokračovať dlhým zoznamom pochybností, ktoré sa nám bude snažiť naša myseľ v danú chvíľu podsunúť. Prečo to robí? Myseľ má strach. Má strach z toho, že ju vyvedieš „z normálu“. Že podnietiš zmenu, ktorá ju tak neskutočne desí. Preto nezabúdaj, myseľ ti bude vždy podsúvať a pripomínať veci, ktoré ťa udržia v bezpečí. Ak s ovládaním svojej mysle nebudeš pracovať, neustále budeš od nej, ako na zlatom podnose, dostávať len to, čo by si „mal“, namiesto toho, čo by si v skutočnosti chcel.

Ukáž kto je tu pánom

Ak chceš skutočne začať žiť, napĺňať svoj plný potenciál a robiť veci, ktoré cítiš, že tak jednoducho majú byť, daj svojej mysli „stopku“. Prvým, avšak veľmi dôležitým krokom v celom procese „sebauvedomenia“, je vnútorné prijatie toho, o čom boli posledné riadky. Zo začiatku bude úplne stačiť, ak prijmeš informáciu, že hlas, ktorý na teba prehovára nie si ty. Takéto prijatie nie je zložité a môže zásadne zmeniť tvoj život a prístup k myšlienkam.

Ak všetky tvrdenia, ktoré som opísal v tomto článku dokážeš prijať, uvedomíš si, že sa už nikdy viac so svojimi myšlienkami nemusíš stotožňovať. Že oni nie sú tebou. Naučíš sa byť pánom situácie a pochopíš, že tvoje myšlienky ovládaš ty, nie oni teba. Kedykoľvek sa v tvojej hlave vynorí myšlienka, ktorá by zo sebou niesla akýkoľvek náznak pochybností, negativity, alebo aj strachu, zaveľ „stop“. Zaregistruj túto myšlienku, avšak nikdy sa ňou nenechaj ovplyvniť. Prijmi ju. Pokojne ju aj skúmaj. Nikdy sa ňou však hlbšie nezaoberaj, ale predovšetkým nikdy ňou nenechaj ovplyvniť tvoje skutky a slová. Začni sa riadiť svojim vedomím a intuíciou, ktoré ťa vždy povedú tým správnym smerom.

Staň sa pozorovateľom

Ak sa chceš naučiť žiť so svojimi myšlienkami v určitej symbióze, musíš sa najprv naučiť žiť v tichu svojej mysle. Myšlienky zo svojej hlavy nedostaneš, vieš ich však prekryť tým zázračným a dávno zabudnutým tichom, ktoré hlboko vo svojej mysli máš. Meditácia je jeden zo spôsobov, ktoré ti tento tichý stav dokážu navodiť. Pomocou pravidelnej meditácie dokážeš docieliť aj zlepšenie koncentrácie v bežnom živote, ale predovšetkým ukážeš svojej mysli a myšlienkam, že ich dokážeš „vypnúť“. Vychutnávaj si tento stav ticha čo najintenzívnejšie a objav v sebe potlačený hlas tvojho skutočného JA.

„Ticho je zdrojom obrovskej sily“ – Lao Tzu

Páčil sa ti článok? Nezabudni ho zdieľať.
Zdieľaj

ĎALŠIE ČLÁNKY

Sebarozvoj - Spoznaj tajomstvo najúspšnejších ľudí

Spoznaj tajomstvo najúspešnejších ľudí!

Počul si už známu frázu, že zmena je pre človeka možná len v tom prípade, ak energia, ktorú treba vynaložiť na zotrvanie v aktuálnej situácii, je nižšia ako energia potrebná na uskutočnenie tejto zmeny?

Scroll to Top

Táto webstránka používa súbory cookies

Na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby. Pokračovaním v používaní našich webových stránok vyjadrujete svoj súhlas s cookies na webovej stránke. Viac o dátach, ktoré zbierame nájdete tu.