Positive Life

20 filmov podľa skutočnej udalosti, ktoré by ste mali vidieť

Toto sú výborné filmy podľa skutočnej udalosti
Zdieľaj
LinkedIn

Moderná kinematografia nám už od svojich počiatkov približuje príbehy s najrozmanitejšími zápletkami. Ukazuje nám pravú lásku, napínavé kúsky akčných hrdinov, odvážne vojnové výpravy, či futuristické príbehy z ďalekej budúcnosti. Existuje však kategória filmov, ktoré dokážu za srdce chytiť o čosi viac než ostatné – filmy podľa skutočnej udalosti. Pre divákov je tento žáner lákavý najmä preto, lebo cítia s hrdinami akési prepojenie. Vedia sa vcítiť do ich pocitov, stotožniť sa s ich konaním, či sa pozrieť na udalosti z ich pohľadu.

Filmy podľa skutočnej udalosti nie sú len výplodom fantázie šikovných scenáristov, napriek tomu, že sa príbehy niekedy zdajú neuveriteľné. Ak aj ty hľadáš inšpiráciu, pri akom filme stráviť piatkový večer, inšpiruj sa našim zoznamom filmov podľa skutočnej udalosti.

Obsah článku

Vyberáme zaujímavé filmy podľa skutočnej udalosti

1. Kód enigmy

Originálny názov: The Imitation Game
Rok: 2014
Hodnotenie na ČSFD: 82 %

Kód enigmy zachytáva dôležité udalosti, ktoré zmenili priebeh 2. svetovej vojny. Hlavný hrdina, kryptoanalytik Alan Turing (Benedict Cumberbatch) dokáže prelomiť kód šifrovacieho stroja Enigma, ktorý používa nemecká nacistická armáda na šifrovanie svojej komunikácie. Po dvojročnom úsilí sa mu kód podarí rozlúštiť a pričiní sa tak o záchranu tisícok životov. Dej filmu prebieha v dvoch dejových líniách a nepribližuje tak len dôležité historické udalosti, ale aj ich prepojenie s osobným životom Alana Turinga. Vo filme okrem fenomenálneho Benedicta Cumberbatcha zahviezdila aj Keira Knightley, či Mark Strong.

Zdroj: https://aperiodical.com/

2. Divočina

Originálny názov: Wild
Rok: 2014
Hodnotenie na ČSFD: 72 %

Silný skutočný príbeh ženy, ktorej sa život vo veľkomeste vymyká spod kontroly a ocitá sa v špirále zlých rozhodnutí a drogovej závislosti, je hlavným motívom filmu Divočina. Hlavná hrdinka Cheryl (Reese Whiterspoon) sa rozhodne spraviť vo svojom nešťastnom živote drastickú zmenu a vydáva sa sama bez akýchkoľvek skúseností a predošlej prípravy na jednu z najdlhších turistických trás krížom cez celé USA. Počas cesty dlhej takmer 1800 kilometrov natrafí nielen na rôzne nepredvídané situácie, ale najmä nájde samú seba a znovuobjaví svoju sebahodnotu.

3. Čistá duša

Originálny názov: A Beautiful Mind
Rok: 2001
Hodnotenie na ČSFD: 89 %

Životopisná dráma Čistá duša je inšpirovaná nositeľom Nobelovej ceny Johnom Nashom (Russell Crowe). Nadaný matematik prichádza učiť na Princeton, no čoskoro je vďaka svojej povesti a vysokej inteligencii pozvaný do Pentagonu, kde dostane príležitosť pracovať na dekódovaní vojenských šifier. Netrvá však dlho, kým kvôli svojej práci začne byť prenasledovaný sovietskymi agentmi. Nie všetko je ale tak, ako sa na prvý pohľad zdá, Nash totiž trpí paranoidnou schizofréniou, ktorá vplýva nielen na jeho pracovný ale aj súkromný život. Po tom, ako nechtiac takmer príde o syna, rozhodne sa podstúpiť liečbu a naučí sa svoje halucinácie kontrolovať. Príbeh je krásnym spracovaním ľahkého žitia s psychickým ochorením, ktoré hrdina zvláda najmä vďaka opore svojich najbližších.

Citát zo známeho filmu podľa skutočnej udalosti - Čistá duša
Zdroj: http://www.abeautifulmind.com/

4. Pianista

Originálny názov: The Pianist
Rok: 2002
Hodnotenie na ČSFD: 88 %

Film z prostredia 2. svetovej vojny od režiséra Romana Polanskeho je inšpirovaný skutočným príbehom židovského klaviristu a skladateľa Władysława Szpilmana. Toho v snímke stvárnil Adrian Brody, ktorý za rolu právom získal Oscara. Szpilman je vynikajúcim poľským klaviristom, no po napadnutí Poľska nacistickými jednotkami je nútený spolu s rodinou utiecť a rozpredať majetok. Vďaka pomoci známeho sa Szpilmanovi podarí ujsť pred deportáciou do koncentračného tábora a niekoľko rokov sa ukrýva v rôznych opustených bytoch. V jednej zo skrýš ho prekvapí príslušník SS, ktorý v ňom ale spozná známeho umelca a pomôže mu ukryť sa na povale starého domu, kam mu nosí jedlo. Szpilman sa dožíva skončenia vojny a nakoniec si opäť si zahrá v poľskom rádiu.

5. Bohemian Rhapsody

Originálny názov: Bohemian Rhapsody
Rok: 2018
Hodnotenie na ČSFD: 88 %

Film, ktorý pred pár rokmi vypredal kinosály po celom svete opisuje životný príbeh frontmana skupiny Queen Freddieho Mercuryho. Toho mal podľa pôvodných plánov stvárniť Sasha Baron Cohen, no nakoniec rolu získal Rami Malek, ktorý správnu voľbu potvrdil aj Oscarom za najlepšieho herca v hlavnej úlohe. Bohemian Rhapsody dokumentuje život Freddieho a kariéru skupiny Queen od jej založenia až po posledný koncert Live Aid na štadióne vo Wembley. Vo filme znejú piesne z každého albumu, ktorý kedy Queen vydali. A práve úžasné herecké výkony hlavných hrdinov a kultová hudba, ktorú Queen zanechali svetu a ovplyvnili ňou celé generácie, robia tento film povinnou jazdou pre každého filmového fanúšika.

6. 7 rokov v Tibete

Originálny názov: Seven Years in Tibet
Rok: 1997
Hodnotenie na ČSFD: 78 %

Memoáre rakúšana Heinricha Harrera sa stali predlohou filmu 7 rokov v Tibete. Heinrich (Brad Pittom) sa vydáva na horelezeckú výpravu na Nanga Pharbat do Himalájí ale krátko po vypuknutí 2. svetovej vojny sa ocitá v indickom zajateckom tábore. Z neho sa mu však podarí spolu so svojim priateľom Petrom Aufschnaiterom utiecť cez hranice do Tibetu. Tam zažíva neočakávané vrúcne prijatie v posvätnom meste Lhasa. Heinrich sa zblíži so spirituálnym vodcom 14. Dalai Lámom a stane sa jedným z jeho učiteľov a dôverníkov. Hoci je Dalai Láma ešte len chlapcom, odovzdáva na oplátku Heinrichovi svoje duchovné poznanie a stanú sa z nich blízki priatelia. Po skončení vojny sa Heinrich vracia domov, aby obnovil svoj vzťah so synom, ktorého kvôli výprave opustil.

7. Vlk z Wall Street

Originálny názov: The Wolf of Wall Street
Rok: 2013
Hodnotenie na ČSFD: 83 %

Kultový Vlk z Wall Street rozvíril vášne medzi fanúšikmi herca Leonarda Di Capria, ktorý si zahral hlavnú rolu Jordana Belforta. Podľa mnohých si za ňu totiž zaslúžil Oscara, ktorého ale nakoniec nezískal. Dielo režiséra Martina Scorseseho vykresľuje zhýralý život burzového makléra na začiatku 90. rokov, ktorého kariéra sa rozbieha raketovou rýchlosťou. Nevynímajúc kopy kokaínu, promiskuitné ženy a iné excesy. Aj v tomto prípade ale platí “Kto vysoko lieta, nízko padá” a tak Jordan narazí na tvrdé dno v podobe prenasledovania FBI, hroziacej väzby a pomstychtivých nepriateľov.

Leonardo Dicaprio - Vlk z Wall Street
https://www.digitalspy.com/

8. Kráľova reč

Originálny názov: The King’s Speech
Rok: 2010
Hodnotenie na ČSFD: 86 %

Historická dráma Kráľova reč z prostredia britskej kráľovskej rodiny zachytáva príbeh otca kráľovnej Alžbety a jeho cestu k trónu. Ako druhorodený syn sa princ Albert (Colin Firth) nikdy nemal stať kráľom, no po tom, ako sa jeho brat rozhodne vzdať sa nároku na trón a oženiť sa s rozvedenou američankou, je Albert nečakane korunovaný za kráľa Georga IV. A to všetko navyše v neľahkých časoch tesne pred vypuknutím II. svetovej vojny. Tento skutočný príbeh vykresľuje osobné strasti a vnútorné pochybnosti o sebe samom, ktoré sú u nového kráľa ešte znásobené vrodenou vadou reči. S pomocou blízkych, vlády a Winstona Churchilla však nakoniec prekoná svoje znevýhodnenie a prednesie brilantný prejav, ktorý spojí britský ľud.

9. Apollo 13

Originálny názov: Apollo 13
Rok: 1995
Hodnotenie na ČSFD: 84 %

Misia Apollo 13 s plánovaným pristátím na Mesiaci sa stala predlohou rovnomenného filmu s Tomom Hanksom v hlavnej úlohe. Trojčlenná posádka, ktorá mala byť v roku 1970 treťou ľudskou posádkou na povrchu Mesiaca, však zažíva vesmírny let, počas ktorého nič nejde podľa plánu. Odtrhnutá kyslíková nádrž spôsobí pokles tlaku v kabíne a pristátie v cieľovej destinácii sa stáva nemožným. Let sa mení doslova na boj o prežitie a posádka na materskú planétu hlási legendárne “Houston, máme problém”. Z opačnej strany to celé sledujú nielen odborníci z NASA, ale so zatajeným dychom aj celý svet

Apollo 13- Tom Hanks
Zdroj: https://moviereelist.wordpress.com/

10. 127 hodín

Originálny názov: 127 Hours
Rok: 2007
Hodnotenie na ČSFD: 81 %

Aká silná je ľudská vôľa žiť a prežiť dôverne ilustruje film 127 hodín. Príbeh mladíka, ktorý sa rozhodne pre lezenie v odľahlých kaňonoch v Utahu, naberá na obrátkach keď sa nešťastne pošmykne a privalí ho balvan. Ten mu znemožní dostať sa von a tak bojuje o prežitie, s rukou zaseknutou pod balvanom, malou zásobou jedla a trochou vody. James Franco v hlavnej úlohe získal za túto rolu Oscara aj Zlatý glóbus. Podarilo sa mu totiž výstižne stelesniť ľudské odhodlanie, boj s vnútornými démonmi a odhodlanie nevzdať sa ani v tej najkritickejšej situácii.

11. Chyť ma, ak to dokážeš

Originálny názov: Catch Me If You Can
Rok: 2002
Hodnotenie na ČSFD: 87 %

Sotva plnoletý Frank Abagnale (Leonardo Di Caprio) nie je len obyčajným mladíkom, je totiž neuveriteľne talentovaným falšovateľom diplomov, šekov a iných dokladov. Vďaka svojmu nezvyčajnému talentu získa najprv prácu pilota v jednej z najväčších leteckých spoločností, samozrejme bez akýchkoľvek predošlých skúseností s lietaním. Potom sa mu podarí uplatniť ako právnikovi a neskôr dokonca ako lekárovi, aj keď nezvláda pohľad na krv. Nekryté šeky, ktorými uhrádza svoje výdavky však vzbudia podozrenie u FBI a tak má Frank neustále v pätách agenta Hanratthyho (Tom Hanks). Frankovi sa ale vždy podarí o vlások uniknúť. Takmer vždy.

Filmy podľa skutočnej udalosti: Catch Me If You Can (Chyť ma ak to dokážeš)
Zdroj: https://moviereelist.wordpress.com/

12. Americký ostreľovač

Originálny názov: American Sniper
Rok: 2014
Hodnotenie na ČSFD: 77 %

Legendárny ostreľovač Chris Kyle (Bradley Cooper) pomáha vďaka svojej presnej muške zachrániť množstvo svojich spolubojovníkov na fronte v Iraku. Vysoký počet zostrelených nepriateľov spraví z príslušníka námornej armády legendu. Avšak zanecháva drsnú stopu na jeho osobnom a rodinnom živote. Kyle má po návrate zo štvrtej misie problém začleniť sa do bežného civilného života a pochopí, že vojna sa zaryla príliš hlboko pod jeho zdanlivo hrubú kožu. Mnoho filmových kritikov snímku označuje za príliš proamerickú, no film je v skutočnosti výnimočnou ukážkou traumy, ktorá dolieha na mnoho vojnových veteránov po celom svete.

13. Schindlerov zoznam

Originálny názov: Schindler’s list
Rok: 1993
Hodnotenie na ČSFD: 92 %

Napriek tomu, že námety z obdobia 2. svetovej vojny a holokaustu boli sfilmované v mnohých snímkach, jedným z najúspešnejších je nepochybne Schindlerov zoznam. Hlavnou postavou je Oskar Schindler (Liam Neeson), člen nacistickej strany. Oskar sa rozhodne využiť lacnú pracovnú silu v židovskom ghette a stane sa majiteľom továrne na smaltovaný riad v poľskom Krakowe. Zisky stúpajú a Oskar udržiava nadštandardné vzťahy s vysoko postavenými členmi gestapa. Akonáhle však pochopí, že nacisti majú v pláne jeho židov z ghetta deportovať do koncentračného tábora v Osvienčime, urobí všetko pre to, aby jeho továreň nezatvorili a aby zachránil svojich zamestnancov. Jeho obava o osud podnikania sa postupne pretaví do boja za holé životy tých, ktorých na začiatku chcel len využiť. Zaujímavosťou tohto filmu Stevena Spielberga, ktorý je mimochodom sám židovského pôvodu, je to, že je čiernobiely, čo ešte podčiarkuje ponurú atmosféru.

Filmy podľa skutočnej udalosti: Schindlerov zoznam
Zdroj: https://epiloguers.com/

14. Let číslo 93

Originálny názov: United 93
Rok: 2006
Hodnotenie na ČSFD: 85 %

11. september 2001 sa zapísal do americkej histórie ako jeden z najhorších dní v dejinách. Tri unesené lietadlá narazili do budov Svetového obchodného centra a Pentagonu a tisíce obetí prišli o život. Štvrté lietadlo však svoju hrôzostrašnú misiu nesplnilo. Pasažierom štvrtého uneseného lietadla sa podarí spojiť telefonicky s blízkymi a dozvedajú sa o tragických útokoch Al-Khaidy. Zomknú sa a zmenia trasu letu, premôžu únoscov a chopia sa kontroly. Po súboji pasažierov a únoscov však let končí nešťastnou haváriou v Pensylvánii.

15. 12 rokov otrokom

Originálny názov: 12 Years a Slave
Rok: 2013
Hodnotenie na ČSFD: 80 %

Ďalší z oscarových filmov inšpirovaný skutočným príbehom sa odohráva v predvojnovej Amerike. Solomon Northup (Chiwetel Ejiofor) žije v New Yorku usporiadaný život. Ako skvelý huslista dostane príležitosť ísť na turné po štátoch s putovným cirkusom. Jeho osud sa však v okamihu zmení, namiesto sľúbeného angažmánu je totiž unesený a predaný do otroctva na juh krajiny. 12 rokov ťažko manuálne pracuje na plantážach a je týraný otrokármi. Snaží sa domôcť svojich práv na slobodu, no po viacerých neúspešných pokusoch pomaly stráca nádej. Navyše sa musí prizerať na týranie a mučenie ostatných otrokov, ktorí zdieľajú podobný osud. Nakoniec sa mu však podarí dostať sa späť do New Yorku a vrátiť sa k rodine.

Citát z filmu 12 rokov otrokom
Zdroj: https://screenrobot.com/

16. Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu

Originálny názov: Hacksaw Ridge
Rok: 2016
Hodnotenie na ČSFD: 83 %

Biografický film režiséra Mela Gibsona odhaľuje príbeh amerického vojenského zdravotníka Desmonda Dossa (Andrew Garfield) počas 2. svetovej vojny na fronte v Okinawe. Doss je ortodoxným adventistom 7. dňa a kvôli svojmu vyznaniu odmieta nosiť a používať akúkoľvek zbraň, čo sa nestretáva s pochopením u ostatných vojakov. Mať totiž v pluku vojaka, ktorý odmieta strieľať, nedodáva na pocite bezpečia. Napriek tomu Doss bojuje v prvej línii a vďaka svojmu odhodlaniu zachráni počas neustáleho ostreľovania životy desiatok vojakov. Za svoje hrdinstvo je ocenený Medailou cti – ako jediný vojak v histórii, ktorý nevypálil ani jednu ranu.

17. Dunkirk

Originálny názov: Dunkirk
Rok: 2017
Hodnotenie na ČSFD: 80 %

Belgické, britské a francúzske spojenecké vojská sa počas druhej svetovej vojny ocitajú obkľúčené nemeckou armádou na pláži v Dunkerque. Námorná evakuačná akcia vyše 400 000 vojakov v roku 1940 je vo filme Christophera Nolana zachytená minimom dialógov, spolieha sa totiž na brilantnú kinematografiu a hudbu. Príbeh sa točí okolo trojice vojakov, ktorí sa spoločne snažia dostať na niektorú z lodí, ktorá ich odvezie do bezpečia. No keďže na lode sa snaží dostať veľké množstvo vojakov a navyše je pláž ostreľovaná nemeckými bombardérmi, je to takmer nedosiahnuteľný cieľ.

Citát z filmu podľa skutočnej udalosti: Dunkirk
Zdroj: https://www.newyorker.com/

18. Revenant Zmŕtvychvstanie

Originálny názov: The Revenant
Rok: 2015
Hodnotenie na ČSFD: 80 %

12 nominácii na Oscara, z toho jeden premenený pre Leonarda Di Capria si vyslúžil film z prostredia severoamerickej divočiny, ktorý zachytáva skupinu lovcov kožušín. Po tom, ako jedného z nich, Hugha Glassa (Di Caprio) napadne a takmer zabije medveď grizly, skupina ho opustí a nechá napospas osudu. Na prahu smrti sa však Glass rozhodne zabojovať a vstať z mŕtvych. Len vďaka svojej vôli prekoná ukrutnú zimu v nehostinnej krajine aj nájazdy miestnych kmeňov, aby sa mohol pomstiť zradcovi Johnovi Fitzgeraldovi (Tom Hardy).

19. Rivali

Originálny názov: Rush
Rok: 2013
Hodnotenie na ČSFD: 90 %

Tému, z úplne iného súdka ako zvyšok filmov v zozname, ponúka snímka Rivali. Ide o skutočný príbeh dvoch súperiacich jazdcov Formule 1 v 70. rokoch – sebavedomého britského playboya Jamesa Hunta (Chris Hemsworth) a introvertného rakúskeho pedanta Nikiho Laudu (Daniel Brűhl). Po vyrovanom súperení na rôznych pretekoch sa im podarí dostať sa do najvyššej súťaže. Skúšaní hustým dažďom, zraneniami, na prahu svojich psychických aj fyzických síl si zmerajú svoje pretekárske kvality v posledných pretekoch sezóny o titul šampióna.

Citát z filmu Rush (Rivali)
Zdroj: https://joesaward.wordpress.com/

20. Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama

Originálny názov: Captain Phillips
Rok: 2013
Hodnotenie na ČSFD: 84 %

Medializovaný prípad prepadnutia americkej nákladnej lode sa stal aj námetom filmu Kapitán Phillips. Somálski piráti nákladnú loď prepadnú počas plavby poblíž somálskeho pobrežia. MV Maersk Alabama je prvou pirátmi unesenou loďou po vyše 200 rokoch. V tejto vypätej situácii proti sebe stoja kapitán americkej lode Richard Phillips (Tom Hanks) a vodca somálskych pirátov Muse (Barkhad Abdi). Museova banda sa vylodí na nákladnej lodi kapitána Phillipsa a snaží sa získať pod kontrolu kapitánsky mostík. Phillips s posádkou však pirátov spacifikujú, no zbaviť sa ich nie je také jednoduché, ako by si želali.

Páčil sa ti článok? Nezabudni ho zdieľať.
Zdieľaj

ĎALŠIE ČLÁNKY

adidas Ozweego

Ako si zvýšiť sebavedomie?

Tentokrát tu máme niečo úplne iné – nepôjde o módne trendy, ale o niečo rovnako dôležité: o sebavedomie! Áno, zvykli sme hovoriť o oblečení a

Táto webstránka používa súbory cookies

Na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby. Pokračovaním v používaní našich webových stránok vyjadrujete svoj súhlas s cookies na webovej stránke. Viac o dátach, ktoré zbierame nájdete tu.