Stalo sa vám už niekedy, že ste s odstupom času ľutovali to, čo ste povedali v návale negatívnych emócií? Bohužiaľ, slová dokážu niekedy raniť. Preto by sme mali občas dvakrát popremýšľať, až potom hovoriť. Hádky či uštipačné a nevhodné poznámky za nás totiž nikto nevezme späť. Časom si môžete priznať chybu a oľutovať svoje negatívne správanie, no čo sa raz stalo, už sa neodstane. Naučte sa preto, ako zvládať emócie. Poradíme vám, aby ste viac nereagovali zbytočne výbušne.
Obsah článku
Ako zvládnuť emócie
V prvom rade musíte chápať rozdiel medzi vašim vedomým správaním a impulzívnym reagovaním. Zatiaľ čo správanie predstavuje cieľavedomú akciu, ktorú určuje vaše vedomie, tak impulzívnu reakciu môžeme označiť ako prejav bezprostredných emócií či podvedomým reflexom. Keď sa chcete odnaučiť reagovať výbušne, musíte dať priechod racionálnemu uvažovaniu. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu, ako zvládať emócie.
1. Pripravujte si odpovede
Väčšina z nás pravdepodobne nevyhľadáva negatívne konfrontácie dobrovoľne. V určitých prípadoch ich ale môžete očakávať. Napríklad, viete, že vás čaká stretnutie s osobou, s ktorou si príliš nerozumiete či nevychádzate. Pripravte sa na to. Prehrávajte si v hlave čo najviac možných scenárov, akým smerom by sa asi tak mohli uberať vaše rozhovory. Dokážete si tak naplánovať vaše možné odpovede. Túto techniku môžete absolvovať aj v partnerskom živote. Koniec koncov, blízku osobu by ste mali predsa poznať dobre. Môžete teda správne predpokladať reakcie či správanie a prispieť tak k príjemnej atmosfére vo vašej domácnosti.
2. Zastavte sa a zhlboka sa nadýchnite
Zlyhal tip číslo jeden a zrazu pociťujete v tele nával negatívnych emócií, ktoré stúpajú hore ako vriaca voda? Zastavte sa, zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite všetok hnev zo seba von. A pokojne to zopakujte aj viackrát. Zároveň myslite na to, že ani negatívne emócie netrvajú večne. Ako prišli, tak aj odídu. Položte si preto vo vypätej situácii otázku, či vám skutočne stojí za to „podľahnúť“ a nechať sa nimi strhnúť.
3. Sústreďte sa na prítomný okamih
Pri hádkach si dokážeme často spomenúť aj na to, čo sa stalo týždne, mesiace či roky dozadu. Keďže sa chceme prirodzene brániť, na toho druhého vyťahujeme všetko, čo sa len dá. V konečnom dôsledku však len prilievame olej do ohňa, ktorý potrebujeme uhasiť. Skúste sa radšej sústrediť na prítomný okamih. Odporúčame skvelú meditačnú techniku mindfulness, ktorou viete efektívne zvýšiť vašu psychickú pohodu.
4. Doprajte si čas
Svojím spôsobom sme to naznačili hneď v samom úvode, kedy sme spomenuli, že by sme mali občas dvakrát popremýšľať, až potom hovoriť. Poďme to ale trochu rozvinúť. Bez ohľadu na to, ako bude na vás niekto kričať, ako vás niekto nahnevá a ako sa vás dotknú slová iných, nereagujte unáhlene. Doprajte si čas, napočítajte do päť, pokojne aj do desať, a rozmyslite si, aké budú vaše slová. Verte či nie, s najväčšou pravdepodobnosťou vyslovíte úplne iné slová, aké ste mali sprvoti na jazyku.
5. Analyzujte vaše reagovanie a správanie
Analyzovanie a vyhodnocovanie je skvelým tréningom, ako zvládať emócie. Bez ohľadu na to, či ste sa v danej situácii správali vedome, alebo ste podľahli impulzívnej reakcii, zakaždým analyzujte, čo sa vlastne stalo. Vráťte sa mysľou k momentom, ktoré boli „spúšťačmi“ vašich následných slov. Dalo sa im predísť? Mohli ste niečo urobiť inak? Ak áno, myslite na to v budúcnosti pri ďalšej vypätej situácii. Berte to ako prevenciu výbušného reagovania. Len poctivým tréningom ho dokážete eliminovať na minimum. Alebo sa vám ho podarí odstrániť úplne?