Positive Life

Ako byť vďačný za to, čo máš

Ako byt vdacny titulna fotka
Zdieľaj
LinkedIn

„Pre nízke duše je vďačnosť veľkým bremenom, ale pre vznešené srdcia potrebou.“ — Georg Christoph Lichtenberg

 „Kiež by som mal prácu, v ktorej mi platia viac… Kiež by som mal viac času na seba… Kiež by som mal väčší byt alebo dom, po ktorom tak túžim…“

Mnohí z nás žijú konštante v stave túženia po niečom, čo nemajú. Chcem viac peňazí, krajšie auto, viac vecí. Naháňame sa za túžbami namiesto toho, aby sme otvorili oči a zbadali, že v živote máme milión dôvodov na radosť. Tieto dôvody sú občas veľké, inokedy malé a častokrát priam priesvitné- preto ich zvykneme prehliadať. Nezabúdaj však, že tu vždy sú, treba ich len vidieť, vážiť si ich a byť za ne vďačný.

Čo je vďačnosť?

Pod pojmom vďačnosť myslíme vďaku za to, čo človek dostal, či už ide o hmotné veci, alebo nehmotné. Vďační ľudia sú si vedomí dobra vo svojom živote. Uvedomujú si, že zdroj tohto dobra leží aspoň čiastočne mimo nich. Výsledkom je, že vďačnosť im pomáha inklinovať k niečomu väčšiemu ako len k sebe ako k jednotlivcovi – či už k iným ľuďom, prírode alebo vyššej moci.

Vďačnosť je jednoducho spôsob, akým ľudia oceňujú, čo majú, namiesto toho, aby sa vždy usilovali o niečo nové v nádeji, že sa stanú šťastnejšími. Psychologické výskum ukazujú, že vďačnosť je priamo spojená s pocitom šťastia a naplnenosti. Práve vďačnosť pomáha ľuďom cítiť viac pozitívnych emócií, vychutnávať si pozitívne skúsenosti, zlepšovať svoje zdravie, riešiť problémy a budovať silné vzťahy. Keď si však uvedomíš, koľko sklamania, úzkosti a stresu je okolo teba, logicky ti napadne otázka: „Ako a za čo presne by som mal byť v živote vďačný?!“ Nuž, ver mi, je toho viac. Spoločne sa pozrieme na niekoľko spôsobov, ktoré ti pomôžu sa naučiť vážiť si dôležité veci v živote.

Váž si čo máš a buď za to vďačný

Ľudia, ktorí sú vďační za to, čo v živote majú sú spokojnejší, šťastnejší, majú menej depresií a sú v menšom strese. Svoj život majú viac pod kontrolou, majú vyššie sebavedomie a lepšie sa vedia popasovať s problémami. Takže ako môžeš začať žiť život s vďakou? Môžeš napísať ďakovný list niekomu, komu si vďačný a nikdy si mu to nepovedal. Alebo si nájdi tiché miesto, kam sa raz za deň ukryješ pred svetom a budeš v tichosti reflektovať nad tým, za čo si vďačný. Nevieš za čo ďakovať? Pozri sa okolo seba. Pokiaľ máš zdravie, ľudí, ktorí ta ľúbia, strechu nad hlavou a každý deň čo vložiť do úst, máš hneď niekoľko desiatok dôvodov za čo ďakovať. Nesústreď sa na to, čo ti chýba, ale upriam pozornosť na veci, ktoré ti robia radosť, ktoré si mať nemusel, ale máš a robia ťa šťastným. Pamätaj, že aj v tých najťažších chvíľach tu tie veci, za ktoré máš byť vďačný sú, aj keď tvoju myseľ zamestnáva túžba po tom, čo ti práve chýba.

Nebuď vyberavý! Váž si všetko

Nemusíš si odkladať svoju vďačnosť na špeciálne príležitosti, alebo „veľké veci“. Vybuduj si zvyk byť vďačný aj za každú drobnú radosť v tvojom živote. Nič nie je príliš malé na to, aby sme si to vážili. Aj v ťažkých chvíľach, kedy máš pocit, že si nemáš čo vážiť, máš istotu, že ráno vyjde slnko. Väčšina problémov sa nevyrieši hneď, ale kým sa vyriešia, musíš každé ráno vstať z postele so vztýčenou hlavou a kráčať ďalej. Každý deň je novou príležitosťou zažiť niečo pekné, čo ti vyčarí úsmev na tvári. Občas to bude úsmev cez slzy, ale vždy to bude aspoň malý úsmev, ktorý poteší tvoje srdce.

Nepros! Ďakuj

Či už si veriaci alebo nie, v niektorých životných chvíľach sa každý z nás utieka k akejsi forme modlitby. Prosíme aby sa niečo stalo, prosíme aby sa niečo nestalo. „Bože  prosím, nech sa mama vylieči…“ „Nech som opäť šťastný…“ Alebo „nech nespadne lietadlo“ počas turbulencií… Pravidelne takto prosíme o množstvo vecí. Skúsil si niekedy rovnako úpenlivo ako prosíš, poďakovať? „Bože ďakujem za najlepšieho partnera na svete.“ „Ďakujem, že som všetko zvládol.“ „Ďakujem za prekrásny deň pri vode, kedy sa o vodu opreli posledné jesenné lúče slnka a ona sa krásne ligotala“… Skrátka jedno úprimné ďakujem denne, za to všetko čo v živote máš? Vo svete panuje rovnováha. Ak dáš – vráti sa ti. Ak žiadaš, niečo daj – napríklad úprimnú vďaku a uznanie. Nikto nebude donekonečna dávať tomu, kto si neváži čo má.

 „Vtáka poznáš podľa peria a dobrého žiadateľa podľa vďačnosti.“ — Anton Pavlovič Čechov

Nie každý má to, čo ty

Pomysli na niečo, čo máš a čo vnímaš ako každodennú samozrejmosť. Tvoje auto, ktoré parkuje pred domom – tvoj tátoš, ktorý už niečo zažil, alebo zaprášený služobný notebook, ktorý sa snažíš vyčistiť už nejaký ten deň a nikdy nebol čas (alebo chuť). Teraz si predstav niekoho, kto tieto veci nemá. Napríklad človek bez domova, ktorý ti každý deň pred potravinami ponúka Nota Bene. Aký je jeho život bez týchto vecí? Aké komplikácie mu môže spôsobovať, že tieto veci nemá? Ako by sa potešil, keby tieto veci zrazu mal? Práve takéto pochopenie hodnoty vecí, ktoré máme, nám dokáže pomôcť uvedomiť si ich hodnotu v našom živote.

Neporovnávaj sa s ostatnými

My ľudia máme prirodzenú tendenciu porovnávať sa s ostatnými. Často máme pocit, že tráva u suseda je zelenšia, jeho žena krajšia, deti poslušnejšie… Podvedome tým zhadzujeme náš vlastný život, ktorý sa nám zrazu zdá šedší ako životy ostatných. Vždy tu budú ľudia, ktorí si budú môcť dovoliť drahšie dovolenky, lepšie autá, tí, ktorí budú mať lepšiu prácu a viac času na svoje hobby. Ale je tomu skutočne tak? Je ich život skutočne lepší ako ten náš? Vážia si v živote tieto veci, ktoré im my potichu závidíme? Prv, než sa s niekým začneš porovnávať, uvedom si, že do toho, čo sa skutočne deje v živote niekoho iného nevidíš. Možno aj tieto naše vzory čelia množstvu problémov a veci v ich živote vôbec nie sú také ružové, ako sa nám zdajú. Možno tiež potajomky pozerajú cez plot k nám, lebo tá naša tráva je pre nich zelenšia.

„Keď ste vďační, strach zmizne a objaví sa hojnosť.“ – Tony Robbins

Buď vďačný za životné výzvy

Vďačnosť nie je len o tom, aby si si vážil pozitívne skúsenosti. Často sú to práve životné skúšky a ťažšie chvíle, ktoré nás naučia vážiť si veci. Západný Budhistický majster Jack Kornfield spomína na muža, ktorý sa staral o svojho vnuka, zatiaľ čo jeho syn s manželkou bojovali so závislosťou od drog. Napriek ťažkých chvíľam, ktorými prechádzal bol tento muž stále schopný si vážiť čo má a byť vďačný za dobré veci v živote. Túto nehynúcu vďaku bol schopný šíriť aj na ľudí vo svojom okolí, čím ich pozitívne ovplyvňoval a inšpiroval. Zamysli sa na chvíľku nad svojou minulosťou a spomeň si na problémy, ktorým si čelil a na to, čo ťa naučili. Aké pozitíva ti priniesli? Ako ťa zmenili? Čo ti pomohlo, aby si sa stal človekom, ktorým si dnes?

Pochop minulosť, ale pohni sa ďalej

Minulosť nie je možné ignorovať. Práve naopak- je veľmi dôležité uvedomovať si chyby z minulosti. Prečo boli nešťastné lásky nešťastnými láskami, prečo niečo vnímame ako prehry, chyby či dávne frustrácie. Je potrebné vedieť prečo veci dopadli tak, ako dopadli a byť s nimi zmierený. Práve minulosť je tu na to, aby sme sa z nej poučili a tvorili tak prítomnosť, ktorá bude od týchto chýb očistená. Nie je možné žiť v minulosti, nie je však možné žiť ani tak, ako keby neexistovala. Minulosť nás formuje rovnako, ako nás formuje náš súčasný prístup k životu. Sme kombináciou toho, čo sme zažili, ako sme sa k tomu postavili, čo sme si z toho vzali a ako sa budeme správať ďalej.

Nauč sa žiť v prítomnosti

Život je prekrásnym dobrodružstvom, plným zážitkov a nekonečných možností. Nebuď len strojom, zoombie s mŕtvym pohľadom, ktorý denne meria cestu do práce a z práce, pohltený vlastnými myšlienkami. Akonáhle skĺzneš do života v každodennej rutine, stratíš kontakt s príležitosťami okolo seba a prestaneš si vážiť to, čo máš každý deň na tanieri. Chci od života viac! Chci od života všetko. Užívaj si to, čo robíš a preciťuj každý moment. Užívaj si baletné predstavenie bez toho, aby si myslel na to, čo budeš zajtra riešiť v práci. Priprav na večeru jedlo, ktoré máš rád, nielen niečo jednoduché, čo ťa rýchlo a bez väčšej námahy zasýti. Užívaj si činnosti, ktoré robíš. Ak cvičíš v posilňovni, užívaj si kvapky potu na tvojej tvári, ak venčíš psa, pozeraj sa okolo seba ako sa mení jesenné lístie. Krásy sú všade vôkol nás a musíš sa naučiť ich opäť vidieť a vážiť si ich.

Dotkni sa životov iných ľudí

Na tomto svete naozaj neexistuje nič cennejšie ako pomôcť iným ľuďom zlepšiť ich život. Takáto pomoc môže mať mnoho podôb. Môžeš darovať nepotrebné oblečenie charite alebo darovať jedlo organizácii, ktorá pomáha ľuďom bez domova. Nemusí ísť len o materiálnu pomoc. Najcennejšie, čo môžeš dať, je tvoj čas a tvoja pomocná ruka. Každá drobnosť sa počíta. To, čo je pre teba maličkosťou, môže byť pre iného celým svetom. Máš schopnosť meniť tento svet na lepšie miesto. Neschovávaj sa za výhovorky, že si len „Človek milión“ a jeden človek nedokáže zachrániť celý svet. Ak každý spraví denne len jednu krásnu vec pre ľudí okolo, bude sa nám všetkým žiť omnoho lepšie. Práve pomoc druhým ti prinesie nielen pocit, že sa budeš sám cítiť vnútorne dobre, ale umožní ti tiež viac si vážiť to, čo v živote máš. 

Denník vďačnosti

V momente, keď sa naučíš pravidelne si uvedomovať za čo všetko si v živote vďačný, vďačnosť sa stane tvojim zvykom. V ťažších chvíľach však nemusí byť pre teba jednoduché si uvedomiť všetko, za čo si v živote vďačný, skús si preto viesť denník, do ktorého si budeš slová vďaky značiť. Práve počas písania totiž upriamiš pozornosť na každú myšlienku, ktorá sa ťahom pera po papieri premení na slovo. Budeš si plne uvedomovať to, čo cítiš a tieto pocity si uchováš vo forme slov vďaky. Kedykoľvek budeš mať pocit, že vlastne nevieš za čo by si mal byť vďačný, len začni listovať v denníku a rýchlo si spomenieš. Dôležité je, aby si sa sústredil na to, čo je v živote skutočne dôležité, čiže na nemateriálne veci. Pekné auto už o pár rokov nebude voňať novotou, ale spomienka na krásne chvíle bude navždy krásna.

Som vďačný za…

Som vďačná za to, že si tento článok dočítal až do konca. Že si venoval vzácne minúty svojho života, aby si sa dozvedel, aká je vďaka dôležitá. Želám ti, aby si aplikoval tieto jednoduché tipy ako byť vďačný za to, čo máš a želám ti, aby ťa táto vďaka sprevádzala tvojim ďalším životom.

„Keď sa zameriate na to, aby ste našli niečo dobré v každej situácii, zistíte, že váš život bude odrazu plný vďačnosti – pocitu, ktorý vyživuje dušu.“ – Harold Kushner

Páčil sa ti článok? Nezabudni ho zdieľať.
Zdieľaj

ĎALŠIE ČLÁNKY

Ako zariadiť pracovný priestor?

Pracovný priestor by mal byť funkčný a pohodlný a mal by sa meniť podľa potrieb. Jedna počítačová pracovná stanica môže byť využívaná mnohými ľuďmi. Každý

Scroll to Top

Táto webstránka používa súbory cookies

Na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby. Pokračovaním v používaní našich webových stránok vyjadrujete svoj súhlas s cookies na webovej stránke. Viac o dátach, ktoré zbierame nájdete tu.