Positive Life

Vyberáme najlepšie motivačné knihy

Vybrali sme tie najlepšie motivačné knihy
Zdieľaj
LinkedIn

V živote každého človeka sa niekedy objavia chvíle, kedy potrebuje nakopnúť či dostať do života určitý impulz k zmene k lepšiemu. Či už sa jedná o dosahovanie tých najlepších výsledkov v športe, v práci, alebo komplexnejších životných cieľov, niekedy sa ľuďom z vecí jednoducho vytratí zmysel. V týchto chvíľach zvyčajne postupujú dvoma spôsobmi – buď sa na všetko vykašľú, alebo nájdu spôsob, ako sa nakopnúť a pokračovať.

Motivačné knihy, knihy o motivácii, sebarozvoji či osobnostnom rozvoji. Nech už používame akýkoľvek označenie, pointa je vždy rovnaká. Ide o také knihy, ktorých úlohou je nás niekam posunúť. Majú nás namotivovať k lepším výkonom, naučiť nás niečo zo sveta biznisu, ale nám byť inšpiráciou na to, ako žiť šťastnejší a lepší život. Presne týmto spôsobom sme poňali aj náš rebríček – všetky knihy v ňom obsiahnuté sú motivačného charakteru, ale každá z nich svojím vlastným spôsobom.

Obsah článku

Na trhu je nespočetné množstvo motivačných kníh a a pri zostavovaní nášho rebríčku by nám stačilo inšpirovať sa bohatým množstvom zdrojov zo zahraničia. Veľa z titulov v nich sa však na našom trhu nepredáva a ak áno, nie sú dostupné v slovenskom, alebo českom jazyku. Rozhodli sme sa preto vytvoriť náš vlastný rebríček. Všetky knihy v ňom sú celosvetovo známe a sú v ponuke slovenských kníhkupectiev v slovenskom, alebo českom jazyku. Náš rebríček sme taktiež rozdelili podľa oblastí, ktoré knihy najviac ovplyvňujú. V tomto článku tak nečakaj len štandardné knihy o motivácii, biznise a úspechu, ale aj knihy z oblasti duchovného rozvoja či knihy, ktoré zlepšia tvoj pracovný výkon.

Najlepšie motivačné knihy - život a inšpirácia

4 dohody

Autor: Don Miguel Ruiz

4 dohody sú knihou plnou múdrosti. Starí Toltéci vás pomocou svojich múdrostí naučia, ako sa oslobodiť od všetkých zbytočností, ktorými si strpčujete život. Don Miguel Ruiz sprostredkoval myšlienky mexických šamanov a vytvoril Štyri dohody, ktoré sú jednoduchým a
praktickým návodom pre lepší a plnohodnotnejší život.

Ako byť šťastný

Autor: Dalajláma


Najpredávanejšie dielo od duchovného otca ti ukáže cestu k dosiahnutiu vnútorného pokoja vo všetkých dôležitých oblastiach života. Obsahuje na pohľad jednoduché myšlienky, ktoré ti dajú jednoduchý návod na to, ako byť šťastný. Na tvorbe knihy sa podieľal aj americký psychiater Howard C. Cutler, vďaka čomu kniha kombinuje dva rozličné pohľady na problematiku – západný (tradičný) a budhistický (duchovný).

Inšpiratívna kniha - Dalajláma, Ako byť šťastný

Dostupné ako:

Sila prítomného okamihu

Autor: Eckhart Tolle


Kniha Sila prítomného okamihu je svetovým bestsellerom a doslova fenoménom medzi knihami z oblasti osobnostného rozvoja. Autorovo posolstvo je však prosté a jednoduché – najjednoduchší spôsob, ako žiť šťastný život, je žiť ho v prítomnosti. Neutápať sa v minulosti ani sa netrápiť vecami, ktoré sa ešte nestali. Jediný čas, na ktorom záleží, je ten čo sa odohráva tu a teraz.

Zaujímavé myšlienky z knihy: Vždy je lepšie spraviť niečo, ako by ste nespravili nič. Obzvlášť ak ste už dlhšie uviaznutí v nešťastnej situácii. Ak to bude vaše rozhodnutie chybou, aspoň sa niečo naučíte a už to nebude viac chybou. Ak nič nespravíte, nič sa nenaučíte.

Najlepšie motivačné knihy - Eckhart Tolle - Sila prítomného okamihu

Dostupné ako:

Jemné umenie mať v paži

Autor: Mark Manson


Jeden z najkontroverznejších zástupcov v rebríčku inšpiratívnych kníh. Napriek svojmu názvu si svoje miesto v ňom však určite zaslúži. Kniha je totiž úplne odlišná od toho, čo trh s motivačnou a inšpiratívnou literatúrou ponúka. Jej autor, populárny americký bloger Mark Manson, ti v nej dá jednoduché rady, ktoré pomohli v živote nielen jemu, ale aj tisíckam čitateľov
jeho populárneho blogu. Ich pointa je jednoduchá – prestaň sa riadiť všetkými možnými poučkami, radami a múdrosťami a prijmi svoje strachy a limity. Buď k sebe realista a akceptuj to čo ti bolo do života dané. Ak hľadáš trošku iný pohľad na celé učenie osobnostného rozvoja, táto kniha bude pre teba rozhodne príjemným prekvapením.

Zaujímavé myšlienky z knihy:

“Akcia nie je iba efektom motivácie, ale tiež jej príčinou.”


“Je ľahšie utápať sa v nepríjemnej istote, že pre nikoho nie som atraktívny, že nikto neocení môj talent, ako nabrať odvau a podrobiť tieto predstavy skúške správnosti”.

“Nie vždy máme kontrolu nad tým, čo sa nám udeje. Vždy si však sami vyberáme spôsob, ako tieto udalosti interpretovať a ako na ne reagovať.“

 
Aká kniha patrí medzi najlepšie motivačné knihy? Titul s kontroverzným názvom od Marka Mansona si svoje miesto v rebríčku určite zaslúži

Dostupné ako:

Algoritmus šťastia

Autor: Mo Gawdat


Algoritmus šťastia je knihou úspešného človeka, ktorý prežil osobnú tragédiu. Mo Gawdat bol bohatý a úspešný inžinier, ale napriek svojmu úspechu
nebol šťastný a spokojný. Okrem toho jeho život výrazne ovplyvnila smrť mladého a talentovaného syna, ktorý zomrel pri zdanlivo banálnej operácii. Autor sa rozhodol podrobiť šťastie dôkladnej analýze a pokúsil sa objaviť určitý vzorec, ktorý by mu pomohol pochopiť to, ako funguje šťastie a ako ho môže vo svojom živote jednoducho dosiahnuť. Tento vzorec nazval Algoritmus šťastia a jeho fungovanie opísal v rovnomennom knižnom titule. Jeho základ spočíva v našom spôsobe rozmýšľania.

Poznámka: Kniha nebola na slovenskom trhu vydaná v slovenskom jazyku, ale iba v českom.

Zaujímavé myšlienky z knihy:


“V súčasnom svete je šťastie obklopené veľa mýtami. Ľudia väčšinou nevedia, čo je vlastne šťastie a ako ho môžu nájsť. Keď viete, čo hľadáte, vaše putovanie je ľahšie. Určitú dobu síce trvá kým sa zbavíte starých návykov, ale pokiaľ sa držíte cesty, prídete nakoniec do cieľa.

“Všetko je aj dobré, aj zlé. Respektíve nič nie je dobré, alebo zlé.”

“Pokiaľ sa zameriavame na minulosť, alebo na budúcnosť, žijeme vo svojich myšlienkach, ale nie v realite.”

Inšpiratívna kniha Algoritmus šťastia vám poskytne návod na to, ako nájsť vo svojom živote šťastie

Dostupné ako:

Medzi najlepšie motivačné knihy môžeme zaradiť aj titul Algoritmu šťastia.

Mo Gawdat, autor knihy Algoritmus šťastia | Zdroj: https://www.entrepreneur.com/

Najlepšie motivačné knihy - práca a pracovný výkon

Nástroje titanov

Autor: Tim Ferriss

Rebríček najlepších motivačných kníh, tentokrát z oblasti práce a pracovného výkonu, odštartujeme “bibliou” motivácie od Timothyho Ferrissa. Tento biznismen, spisovateľ a motivačný rečník je autorom úspešného podcastu The Tim Ferriss Show. V ňom spovedá tie najvplyvnejšie osobnosti z rozličných oblastí života a tie najzaujímavejšie rozhovory sa stali námetom pre knihu Nástroje titanov. Tá sústreďuje životné múdrosti, rady a odporúčania osobností ako Arnold Schwarzenegger, Seth Godin, Tony Robbins, Robert Rodriguez, Paulo Coelho a veľa ďalších. Ako samotný obal knihy napovedá, v knihe nájdeš návody, ako dosiahnuť zdravie, bohatstvo a múdrosť.

Poznámka: Slovo biblia nie je v tomto prípade len akousi prázdnou metaforou – kniha má v slovenskom preklade vyše 700 strán!

Zaujímavé myšlienky z knihy:
Ako uspieť aj v neistej budúcnosti? „Vyberte si plán s najväčším počtom možností. Najlepší je taký plán, ktorý vám umožní v prípade potreby svoje plány zmeniť.” – Arnold Schwarzenegger

Čo vám pomáha, keď sa zaseknete alebo stagnujete?
“Iba jediná vec. Keď mám pocit, že stagnujem, sľúbim si, že aj keď nepocítim inšpiráciu, budem pokračovať. Potrebujem disciplínu..” – Paul Coelho

“Ľudia si nahovoria rôzne klamstvá a potom nimi uspokoja svoje túžby.” – Seth Godin

Nástroje Titanov sú zbierkou múdrostí úspešných ľudí. Ak hľadáš tú najlepšiu motivačnú knihu, rozhodne siahni po tomto titule.

Dostupné ako:

Konec prokrastinace

Autor: Petr Ludwig

Prokrastinácia je zabijakom efektivity a práve tomuto fenoménu sa rozhodol český kouč Petr Ludwig so svojím tímom venovať celú knihu. V knihe však nedostaneš nudné poučky, ale reálne a praktické návody, ktoré môžeš okamžite aplikovať do praxe. Ak hľadáš osvedčené spôsoby, ktoré ti pomôžu zefektívniť pracovný výkon, objaviť chuť a motiváciu do práce či spôsoby, vďaka ktorým si udržíš nové návyky, táto kniha by mala určite skončiť v tvojej zbierke.

Zaujímavý výrok z knihy:

“Doba nášho života je obmedzená a konečná. Vzhľadom k tejto skutočnosti je práve čas tým najhodnotnejším, čo v živote máme.”

Kniha Konec prokrastinace naučí čitateľov, ako prestať prokrastinovať

4 hodinový pracovný týždeň

Autor: Tim Ferriss

“Doba nášho života je obmedzená a konečná. Vzhľadom k tejto skutočnosti je práve čas tým najhodnotnejším, čo v živote máme.” Tretie miesto na zozname najlepších motivačných kníh patrí opäť Timovi Ferrisovi. Ten v roku 2007 vydal dnes už kultovú publikáciu s názvom, ktorého pointa je pre mnohých z nás snom. Kniha má dať ľuďom návod, ako využiť všetky možnosti, ktoré nám moderná doba ponúka a ukázať, ako ich efektívne využiť vo svoj prospech. Ako sám autor tvrdí, každý z nás má moc prevziať nad svojim životom kontrolu a dosiahnuť v ňom všetko to, po čom túži. Ako samotný titul knihy napovedá, 4 hodinový pracovný týždeň nie je štandardným návodom na to, ako sa stať boháčom. Pointou tohto titulu je totiž ukázať čitateľom, ako sa môžu boháčmi stať, avšak s kopou voľného času.

Náš tip: Neprehliadni aj ďalšie tituly od Tima Ferrisa. Ich kompletný zoznam nájdeš na tomto odkaze.

Zaujímavé myšlienky z knihy:

“Ľudia si radšej vyberú nešťastie ako neistotu.”

“Zamerajte sa na to, aby ste boli produktívny a nie zaneprázdnený.”

“Na to, aby ste si užívali život, nepotrebujete robiť nejaké nezmysly. Stačí ak budete mať kontrolu nad svojim časom a uvedomíte si, že nie všetko je také vážne ako si predstavujete.”

4 hodinový pracovný týždeň je jeden z najväčších bestsellerov v oblasti motivačnej literatúry

Dostupné ako:

Atómové návyky

Autor: James Clear

Jednoduchý a overený spôsob, ako si vybudovať dobré návyky a zbaviť sa tých zlých.

Ak chceš vo svojom živote niečo zmeniť, ale z dlhodobého hľadiska sa ti to nedarí, táto kniha je určená presne pre teba. Jej úlohou je ukázať čitateľom konkrétne kroky, vďaka ktorým sa im podarí dosiahnuť vytúžené ciele. Podľa Jamesa Cleara sa tajomstvo úspechu ukrýva v uskutočňovaní malých krokoch, namiesto vrhnutia sa do veľkých a často neuskutočniteľných rozhodnutí. Tieto malé kroky sa stanú tvojimi atómovými návykmi. Realizácia malých krôčikov a systém v dosahovaní cieľov nás dokážu doviesť na miesta, po ktorých skutočne túžime.

Náš tip: Ak sa chceš o knihe Atómové návyky dozvedieť viac, neprehliadni túto zaujímavú recenziu z portálu Readfulness.com

Medzi najlepšie motivačné knihy zaraďujeme aj knihu Atómové návyky. Tie čitateľa naučia, aká sila sa ukrýva vo vytvorení si správnych návykov

Najlepšie motivačné knihy o osobnostnom rozvoji

5 sekundové pravidlo

Autor: Melanie Robbins

Prvou ženskou autorkou v našom zozname, je americká právnička, moderátorka a motivačná rečníčka, Mel Robbins. Tá sa vo svete preslávila nielen svojimi prednáškami na TEDx, ale aj motivačnou knihou 5 sekundové pravidlo (z originálu The 5 Second Rule). Autorka v pútavých riadkoch predstavuje svoj jednoduchý návod k úspechu. Podľa jej slov nie je problém dosiahnuť úspech, problém je v tom, odhodlať sa a vrhnúť sa do akcie. Kniha 5 sekundové pravidlo je vhodná pre všetkých tých, ktorí chcú:

…byť sebavedomejší

…byť odvážnejší v prezentácii svojich nápadov a myšlienok

…byť šťastnejší

…byť menej lenivý

…zbúrať pochybnosti o sebe samom

…prekonať svoj strach

 
Naučte sa, ako zmeniť svoj život pomocou 5 sekundového pravidla

Jedna z najpopulárnejších prednášok na TEDx od Melanie Robbins dostupná na Youtube:

Dostupné ako:

Prebuďte svoju vnútornú silu

Autor: Tony Robbins

Tony Robbins je nepochybne jeden najväčších motivačných rečníkov všetkých čias. Svojimi publikáciami prispel k obrovskému rozmachu celej sféry osobnostného rozvoja. Nebude preto určite žiadnym prekvapením, že medzi najlepšie motivačné knihy z nášho zoznamu sa dostala aj jedna z jeho publikácií. Kniha “Prebuďte svoju vnútornú silu” pochádza síce už z roku 1991, jej posolstvo je však stále aktuálne. Ukáže ti, ako v sebe môžeš prebudiť svoj skrytý potenciál a naučí ťa spôsobom, vďaka ktorým sa aj on sám stal úspešným. Kniha však nie je len návodom k dosiahnutiu úspechu v práci či biznise. Poskytne ti komplexný návod na zlepšenie všetkých dôležitých sfér v tvojom životoch.

Zaujímavé motivačné citáty od autora:

“Každý problém je pre nás darom, pretože bez problémov by sme nemohli rásť.”

“Sústreďte sa na to, kam sa chcete dostať, nie na to, čoho sa bojíte.”


“Minulosť sa nerovná budúcnosť.”

Hľadáš najlepšie motivačné knihy? Rozšír svoju zbierku knihou od Anthonyho Robbinsa

Dostupné ako:

Najlepšie motivačné knihy o bohatstve

Mysli a zbohatni

Autor: Napoleon Hill

Ak by sme mali uviesť len jednu jedinú knihu zo zoznamu najlepších kníh o dosiahnutí bohatstva a prosperity, bol by to práve titul Mysli a zbohatni od Napoleona Hilla. Aj keď bola kniha publikovaná už v roku 1937, rady a múdrosti v nej obsiahnuté sú aktuálne aj dnes, takmer 100 rokov od jej vydania. Napoleon Hill v nej zozbieral návod na úspech od najväčších velikánov tej doby. Nechýbali medzi nimi mená ako Henry Ford, Andrew Carnegie, John D. Rockefeller, vynálezca Thomas Edison či bývalý americký prezident Theodore Roosevelt. Ak hľadáš recept na úspech založený na skúsenostiach tých najúspešnejších, titul Mysli a zbohatni by mal byť číslom 1 v tvojom výbere.

Inšpirovať sa môžeš aj inšpiratívnymi citátmi od autora, ktoré však predpokladáme, že si vo svojom živote už určite niekedy videl:

„Čo si dokáže ľudská myseľ predstaviť a čomu dokáže uveriť, to môže aj dosiahnuť.“

„Nečakajte. Nikdy nebude ten správny čas.“

„Naša myseľ nemá žiadne hranice, okrem tých, ktoré jej samy dáme.“

Kniha Mysli a zbohatni od Napoleona Hilla je bibliou medzi knihami o bohatstve a úspechu

Dostupné ako:

Najbohatší muž v Babylone

Autor: George S. Clason

Kniha Najbohatší muž v Babylone patrí podobne, ako vyššie spomínaný titul Mysli a zbohatni, k tým najväčším klasikám, ktoré trh s motivačnou literatúra ponúka. Jej autor, George S. Clason, v nej zozbieral pútavé príbehy z mocného mesta z dávnej Mezopotámie – Babylónu. Je spracovaná pomocou krátkych, pútavých príbehov, ktoré v sebe nesú stáročiami overené múdrosti najbohatšieho muža z Babylonu menom Arkád. Kniha bola prvýkrát publikovaná už v roku 1926 a položila základy mnohým iným motivačným titulom. Odhaľ pomocou nej päť zákonov zlata a iné tajomstvá starých babylončanov, ktoré môžeš okamžite aplikovať do svojho života a vydať sa tak na cestu dosiahnutia väčšej finančnej gramotnosti.

Zaujímavé myšlienky z knihy:

“Peniaze sa dnes riadia rovnakými zákonmi, ktoré platili pred šesťtisíc rokmi, keď zámožní ľudia prúdili ulicami Babylonu.”

“Zlato príde s radosťou a vo veľkom množstve ku každému, kto si odkladá najmenej jednu desatinu svojich zárobkov, aby vytvoril majetok pre svoju budúcnosť a svoju rodinu.”

Inšpiruj sa múdrosťami z mesta Babylon

Bohatý otec, chudobný otec

Autor: Robert T. Kiyosaki

Každý, kto to myslí s investovaním a finančným vzdelávaním vážne, by mal mať vo svojej zbierke jednu z najpredávanejších motivačných kníh všetkých čias, Bohatý otec, chudobný otec od Roberta T. Kiyosakiho. Kniha rozoberá finančné vzdelávania v dvoch rovinách a to priamo na príkladoch z Robertovho detstva. V jednej rovine je Robertov otec, veľmi vzdelaný profesor, ktorý vedie Roberta v živote k tomu, aby získal čo najlepšie vzdelanie a následne dobre platené zamestnanie a s tým súvisiace istoty.

V druhej rovine je tu otec jeho najlepšieho kamaráta, ktorý je šikovný podnikateľ a ktorý ho učí k tomu, aby sa stal on tým, kto bude zamestnávať ľudí s dobrými známkami. Kniha ti vysvetlí, prečo je skutočný Robertov otec tým chudobným a naopak, prečo tým bohatým je otec jeho najlepšieho kamaráta. Kniha vyvracia mýty o investovaní, naučí ťa pracovať s aktívami a pomôže ti k tomu, aby peniaze pracovali pre vás. Ak hľadáš titul, ktorý rozhodne patrí medzi tie najlepšie motivačné knihy, toto je on.

BOhatý otec, chudobný otec od Roberta T. Kyiosakiho
Robert T. Kyiosaki, autor knihy Bohatý otec, chudobný otec

Najlepšie motivačné knihy - autobiografie

Total Recall

Autor: Arnold Schwarzenegger

“Môj neuveriteľný pravidivý životný príbeh” – slová zdobiace obálku autobiografie jednej z najznámejších osobností sveta, dokonale vystihujú charakter tejto knihy. Pôvodom rakúsky herec, kulturista, politik a biznismen Arnold Schwarzenegger na vyše 700 stranách vyrozprával to, ako sa z obyčajného chlapca z malej rakúskej dediny, stala jedna z najväčších filmových hviezd, multimilionár a dokonca guvernér jedného z najväčších štátov v USA. Táto autobiografia nie je síce knihou, ktorá ti dá podrobné návody na to, ako sa stať úspešným. Ukáže ti však príbeh muža, ktorý sa úspešným stal a jeho kroky môžu byť pre teba inšpiráciou v tvojom sebarozvoji.

Medzi najlepšie motivačné knihy patrí aj autobiografia Arnolda Schwarzeneggera - Total Recall

Elon Musk - Tesla, SpaceX a hľadanie fantastickej budúcnosti

Autor: Ashlee Vance

Génius? Preceňovaný podnikateľ? Blázon? V spojitosti s menom Elon Musk sa možno stretneš s rôznymi prirovnaniami. Jedno sa však musí Elonovi nechať – je jednou z najkontroverznejších postáv vo svete biznisu a zároveň obrovským vizionárom. Táto kniha ti predstaví príbeh Elona Muska, ako aj jeho prešľapy a úspechy.

Dozvieš sa, čo zažil počas svojich študentských čias, ako sa dostal ku spoločnostiam
PayPal a Tesla Motors, či o jeho víziách v spojitosti s dobývaním vesmíru prostredníctvom spoločnosti SpaceX. Knihu napísal Ashlee Vance, ktorý sledoval jeho Muskovu cestu z Juhoafrickej republiky až do prostredia dravcov v slávnom Silicon Valley. Kniha vznikla na základe vyše 50 hodín rozhovorov, ktoré autor s Elonom Muskom viedol. Ak ťa zaujíma príbeh, ako sa z obyčajného imigranta stala jedna z najuznávanejších osobností sveta biznisu, táto publikácia nesmie chýbať v tvojej zbierke.

Výborná autobiografia o jednom z najväčších vizionárov súčasnosti
Páčil sa ti článok? Nezabudni ho zdieľať.
Zdieľaj

ĎALŠIE ČLÁNKY

Scroll to Top

Táto webstránka používa súbory cookies

Na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby. Pokračovaním v používaní našich webových stránok vyjadrujete svoj súhlas s cookies na webovej stránke. Viac o dátach, ktoré zbierame nájdete tu.