Zo všetkých strán a pomerne často počúvame o vysokých rizikách slnečného žiarenia. Samozrejme, nadmerné vystavovanie sa slnečným lúčom, ktoré sa spája so spálenou pokožkou, je nepopierateľne škodlivé pre zdravie. Netreba však zabúdať, že slnečné žiarenie ako také je pre ľudstvo existenčne dôležité. Nehovoriac o tom, že v primeranom množstve dokáže pozitívne vplývať na organizmus, napríklad aj na duševné zdravie.
Obsah článku
Ako slnko ovplyvňuje duševné zdravie
Dávali ste si niekedy do súvisu vašu náladu s prebiehajúcim ročným obdobím, resp. s aktuálnym počasím? Postrehli ste, že pri „upršanom“ počasí, prípadne počas zimy, kedy nie je tak slnečno, sa cítite unavene, deprimovane či bez nálady? Alebo ste na sebe spozorovali takzvanú jarnú únavu? To všetko môže byť spôsobené napríklad aj nedostatkom slnečného žiarenia. Zistite, ako slnko v skutočnosti ovplyvňuje vaše duševné zdravie.
Zlepšuje náladu
Na základe výskumu z Brigham Young University môžeme konštatovať, že ľudia mávajú spravidla viac duševných problémov v priebehu ročných období, kedy nie je tak slnečno. Naopak, z výsledkov výskumu vyplýva, že slnečné dni pozitívne vplývali na duševné zdravie. Pôsobenie slnečných lúčov má tak oveľa väčší vplyv na náladu ako akýkoľvek iný environmentálny faktor – či už zrážky, alebo teplota. Okrem toho, slnko podporuje produkciu serotonínu v mozgu, čo môže priaznivo účinkovať napríklad aj na ľudí, ktorí trpia depresiami a úzkostnými stavmi.
Zvyšuje kvalitu spánku
Znížené vystavenie sa slnku je spojené s poklesom hladín serotonínu, čo môže viesť k depresiám, predovšetkým v sezónnych obdobiach. Serotonín, ktorého produkciu v mozgu podporuje práve slnečné žiarenie, nielenže prispieva k lepšej nálade, ale ešte k tomu priaznivo ovplyvňuje kvalitu spánku. Spolu so serotonínom totiž spolupracuje aj melatonín, ktorý vás takpovediac „ukolíše“ do hlbšieho spánku. Mimochodom, slnečné lúče aktivujú aj jeho produkciu. Ak vás teda trápi nespavosť, resp. chcete zlepšiť kvalitu vášho spánku, doprajte si v priebehu dňa čas na slnku, v zdravej miere.
Ako si zabezpečiť viac prirodzeného svetla
Ako vidíte, k lepšej nálade a kvalitnejšiemu spánku stačí skutočne málo – v primeranej, zdravej miere nechať pôsobiť slnečné lúče. Pri sedavom spôsobe života, resp. sedavej práci, mnohých ľudí to však môže byť niekedy problém. Dáme vám preto na záver dva tipy, ako si zabezpečiť viac prirodzeného svetla aj počas všedných dní.
Využite zrkadlá
Docieľte, aby sa svetlo v miestnosti odrážalo a šírilo aj do tých častí, kde sa prirodzene cez okno nedostane. Podarí sa vám to vhodným rozmiestnením zrkadiel. V tomto prípade sú najideálnejšie čo najväčšie zrkadlá, ktorých môže byť pokojne aj viac. Niektorí odborníci v oblasti interiérového dizajnu dokonca odporúčajú pridať aj lesklé, kovové predmety na poličky – napríklad strieborné čí mosadzné svietniky alebo rámiky. Podobne ako zrkadlá, aj takéto drobné predmety podporujú zrkadlový efekt súvisiaci so šírením prirodzeného svetla v interiéri.
„Zbavte sa“ závesov
Tento raz používame úvodzovky kvôli tomu, že to nemyslíme úplne doslovne. Samozrejme, nebudeme vás nútiť vyhadzovať závesy. Skôr vám len odporučíme, ako ich správne používať. Počas dňa ich nechávajte odostreté, aby sa dostalo čo najviac prirodzeného svetla do vášho interiéru (s výnimkou najväčších horúčav, kedy môže slnko doslova rozpáliť celý vnútrajšok). Čo sa týka noci, nemusíte zastierať úplne. Dovoľte slnečným lúčom, aby ráno prenikli do vašej spálne – ideálne tak, aby vám nesmerovali rovno na tvár alebo na telo, čo by mohlo byť nepríjemné. Keď sa však oprú napríklad o stenu protiľahlú k posteli, zvyknete si na zobúdzanie sa s dobrou náladou.