„Existujú dva spôsoby, ako prežiť život: nevidieť v ňom nič zázračné, alebo považovať všetko za veľký zázrak. Ja verím v ten druhý spôsob.“ – Albert Einstein
Pozitívne myslenie je viac ako len novodobý trend. Je to univerzálny koncept v oblasti sebarozvoja, ktorého cieľom je zameriavať sa na pozitíva a tým dlhodobo vytvárať pozitívny pohľad na život. Práve pozitívne myslenie totiž dokáže rozširovať horizonty našich možností a otvárať brány novým možnostiam, ktoré by sme s odmietajúcou mysľou nevnímali. Princíp je veľmi jednoduchý: ak zažívame pozitívne emócie ako radosť, lásku či životnú spokojnosť– vidíme viac možností. Pozitívny pohľad na svet má aj množstvo iných výhod. Pomáha lepšie zvládať aktuálne problémy a tiež eliminovať stres. Nie je práve pozitívny život tým, po čom všetci túžime?
Čo je pozitívne myslenie?
Pozitívne myslenie je prístup, ktorý sa zameriava na svetlejšiu stránku života, pričom očakáva pozitívne výsledky. Osoba, ktorá myslí pozitívne, je nastavená na pozitívne veci a sústredí sa na zdravie, úspech a myšlienky, že dokáže akékoľvek ťažšie chvíle v živote prekonať. Neustále narastá počet tých, ktorí sa usilujú o sebarozvoj a uvedomujú si silu vlastných myšlienok a postoja k životu. Náš život totiž nie je len to, čo nás obklopuje, ale tiež to, čo tvoríme sami.
Praktizovanie pozitívneho myslenia má z dlhodobého hľadiska veľmi prínosný efekt. Vytvára pocit šťastia a učí schopnosti žiť z momentu na moment – čiže tu a teraz. Len s pozitívnym myslením sme schopní získať väčšiu psychickú slobodu a otvoriť sa novým možnostiam. Pozitívne myslenie dokáže ovplyvniť každú oblasť nášho života: zdravie, prácu aj vzťahy. Takéto myslenie nám dá viac ako len pocit chvíľkového šťastia. Pomáha nám totiž budovať schopnosti, ktoré sú trvalejšie ako jeden úsmev.
Prečo sa zbaviť negatívneho myslenia?
Pozitívne myslenie nedokáže zázračne odstrániť náš každodenný boj ani problémy, ktorým sme vystavení. Zvyšuje však našu túžbu žiť tu a teraz, vyrovnanejším spôsobom. Preto môžeme nazvať pozitívne myslenie aj vyváženým myslením. Takéto myslenie neignoruje žiadne naše myšlienky. Skôr ich integruje do jedného zmysluplného celku a umožňuje nám tak vidieť veci realistickejšie. Pozitívne myslenie sa nás nesnaží oklamať tým, že sa tvári, že nejaký problém neexistuje. Predstavuje však protipól skeptického vnímania a myslenia, ktoré zaťahuje závesy riešenia vecí. Negatívne emócie majú svoje miesto v našom prežívaní. Ich nevýhodou však je to, že zabraňujú vidieť iné možnosti. Negatívne myslenie a s tým spojené negatívne emócie spôsobujú, že u nás nenastáva potrebný rozvoj.
Negatívne myslenie spôsobuje nasledovné:
- Filtrovanie, kedy prikladáme väčšiu mieru negatívnym aspektom, pričom odfiltrovávame pozitívne aspekty.
- Zosobňovanie, kedy si vzťahujeme zlé veci na seba a vyčítame si ich.
- Katastrofizáciu, kedy automaticky predpokladáme to najhoršie.
- Polarizáciu, kedy vnímame veci len ak dobré alebo zlé a nepripúšťame nič medzi tým.
Rady ako pozitívne myslieť
Aby si dokázal nasmerovať svoju myseľ k pozitívnemu mysleniu, je potrebné pracovať na vnútornom prednastavení. Táto zmena nedokáže nastať zo dňa na deň, no pri pevnej vôli a pravidelnom tréningu sa pozitívne výsledky dostavia veľmi rýchlo.
1. Zmeň myslenie
Zmena myslenia je základom zmeny postoja. Všetko začína v hlave. Práve myšlienky tvoria náš život, formujú náš postoj a ovplyvňujú našu budúcnosť. Venuj čas pozorovaniu ľudí okolo seba. Spozoruješ rôzne typy- úspešných, menej úspešných, zdravých, chorých, všetci však majú niečo spoločné- títo ľudia sa majú presne tak, ako sa vnímajú a ako o sebe hovoria. Ak niekto vníma sám seba ako úspešného človeka, hovorí o svojom úspechu a tento úspech si užíva, považujeme ho za úspešného aj my. Ak sa niekto utápa v tom, že je chorý a všetky jeho myšlienky aj slová sú koncentrované okolo choroby, vnímame tohto človeka ako chorého. Cieľom tejto pozorovateľskej misie je, aby si pochopil tajomstvo sily myšlienok.
„Život je z 10% čo sa ti stane a z 90% ako na to zareaguješ.” – Lou Holtz.
2. Daj stop negativizmom
Daj si záväzok, eliminovať zo svojho života negatívne myšlienky. Osloboď sa od výčitiek, od toho, čo sa nepodarilo podľa plánov a tiež od toho, čo nedopadlo tak, ako si si vysníval. Život plynie a veci sa skrátka dejú. Je dôležité sa netrestať za to, čo nedopadlo podľa predpokladov, lebo negatívne myšlienky vedia napáchať väčšie zlo, než realita samotná. Veci vždy nie sú také ako si ich želáme a to je dobre, lebo práve tieto nevydarené veci nás posúvajú ďalej.
3. Buď zrkadlom
Nemusíš na seba prebrať negativitu iných ľudí. Snaž sa ju odraziť tým, že sa rozhodneš zostať šťastným. Vyhni sa tomu, aby si sa stal súčasťou konverzácií, ktoré hovoria o negatívnych situáciách alebo negatívnych ľuďoch. Môžeš jednoducho povedať: „Nerobme žiadne unáhlené závery. Chvíľu sa nad tým zamyslime a vrátime sa k tomu neskôr“. Žiadna situácia si totiž nevyžaduje okamžité zhodnotenie a až s čistou hlavou je možné nájsť riešenie, ktoré bude omnoho prínosnejšie ako okamžité odsúdenie. V momente keď má osoba priestor zamyslieť sa nad vecami, častokrát si uvedomí, že robí zbytočnú drámu z ničoho. Alebo len jednoducho prijme fakt, že sa na túto tému nechceš rozprávať. A to je v poriadku. Priatelia sú na to, aby sa podporovali, nie na to, aby od seba navzájom preberali negatívnu energiu.
4. Rozhodni sa byť pozitívnym
Bez ohľadu na to, aký je tvoj postoj, uvedom si, že toto prednastavenie má dopad na tvoje ďalšie fungovanie. Priťahuješ to, čo vyžaruješ. Máš jedinečnú schopnosť transformovať akúkoľvek situáciu podľa toho, ako k nej pristúpiš!
„Keď niečo nemáš rád, zmeň to. Keď to zmeniť nemôžeš, zmeň svoj prístup.“ – Maya Angelou.
Nikto netvrdí, že nemôžeš cítiť emócie, ale keď ustúpiš o krok vzad, pomaly narátaš do 10 predtým ako niečo povieš, a potom sa rozhodneš pozrieť na pozitívnu stranu veci, skryté krásy, možné lekcie a príležitosti, nebudeš tak ľahko ovládaný tým, čo sa stane. Pozitívne myslenie je aj o šanciach, ktoré nám život ponúka. Neboj sa, neodmietaj nové možnosti a nestráň sa toho, čo by si mohol spraviť alebo získať. Mnoho ľudí zatvorí dvere pred vecami, po ktorých túžia, pretože sa obávajú neúspechu. Mysli na to, že vždy je tu šanca uspieť, či už ide o lásku, prácu alebo iné životné výzvy.
5. Viac sa usmievaj!
Spontánny úsmev okamžite spôsobí, že sa cítiš lepšie. Úsmev je navyše veľmi nákazlivý a ľahko sa šíri prostredím. Zvoľ si pozitívny, sebavedomý a nadšený postoj ku svetu a pozoruj, ako sa tvoj svet mení k lepšiemu! Môžeš sa stať lúčom slnka, ktorý svieti na všetkých, vrátane teba. Ľudia sú priťahovaní tými, ktorí v seba majú pozitívne svetlo.
6. Vizualizuj si to, po čom túžiš
Použi svoju predstavivosť aby si si vizualizoval pozitívne a prínosné situácie. Nájdi si pokojné a tiché miesto a aspoň 10 minút len sám pre seba. Takýto čas osamote je veľmi dôležitý nielen na reflektovanie toho, čo si zažil, ale tiež na projekciu toho, čo by si si v živote želal zažiť.
Vyskúšaj techniku kreatívnej vizualizácie. Upokoj sa, úplne sa uvoľni a zavri oči. Pokús sa vidieť sám seba tak, ako sa želáš vidieť, v situácii, po ktorej túžiš, s vecami, ktoré sú pre teba dôležité. Navoď si pocit šťastia, ktorý by si v danej situácii cítil. Pozri sa okolo seba čo vidíš, počuješ a cítiš. Skús zapojiť všetky svoje zmysly. Užívaj si krásny okamih, kedy sa tvoje sny už splnili a v živote si sa dostal do bodu, po ktorom tak veľmi túžiš. Či už je tvojim snom prekrásna rodina, úspešná kariéra, alebo radosť z auta, ktoré vonia novotou. Zapamätaj si pocity, ktoré si mal, keď si dosiahol to, na čom ti záležalo najviac a nechaj život, nech ťa do tohto bodu dovedie sám. Nebuď posadnutý naháňaním toho, ako okamžite dosiahnuť to, po čom túžiš, ale sústreď sa na cieľ samotný. Život sa postará o cestu, ktorá ťa do tohto cieľu dovedie.
Ďalšou efektívnou technikou je opakovanie pozitívnych afirmácií.Táto technika je podobná kreatívnej vizualizácii. Pozitívne vizualizácie a afirmácie môžeš aj kombinovať.
7. Hýb sa a rob, čo ťa baví
Život je niekedy skutočne drina. Denne sme vystavovaní mnohým situáciám, ktoré môžu byť pre nás energeticky náročné. Stratenú energiu treba preto pravidelne dobíjať, napríklad pri obľúbenom športe, alebo prechádzkou v prírode. Fyzická námaha pomáha uvoľňovať hormóny šťastia- endorfíny, ktoré pozitívne ovplyvňujú našu náladu. Je ťažké sa cítiť dobre keď ležíme sami doma na gauči…
Ďalším efektívnym spôsobom, ako si spraviť radosť je pravidelné odmeňovanie sa drobnosťami. Môžeš si dopriať obľúbené jedlo, rannú kávičku, bez ktorej si nevieš predstaviť deň, lahodný koláč, alebo večer v divadle s priateľmi. Veď život tvoria práve tieto krásne maličkosti. Nezabúdajme si robiť radosť. Každá, aj drobná vec, sa môže premeniť na krásny zážitok.
Čas, myslieť pozitívne!
Ak sa naučíme myslieť pozitívne, budeme zažívať príjemné myšlienky a pocity. Toto nám prinesie pocit radosti, viac energie a šťastia. Celé naše bytie bude vyžarovať pozitívnu energiu. Dokonca aj naše zdravie bude pozitívne ovplyvňované a budeme sa cítiť ako by sme boli na vrchole síl. To, ako sa cítime vo vnútri, sa následne odrazí aj v jazyku nášho tela a dojem prirodzeného sebavedomia a spokojnosti bude pre okolie príťažlivý. Zatúžili ste po pozitívnom živote? Tak vezmite život do vlastných rúk a začnite žiť tak, ako ste si vždy želali.