Prvý ľúbostný román vznikol ešte v antike, v 3. storočí p. n. l. O 2 000 rokov neskôr ostávajú ľudia po celom svete stále pohltení čítaním románov a inej beletrie. Je nesporné, že knihy sú zdrojom poznania aj príjemne stráveného voľného času. Čo viac ale môže čítanie vniesť do vášho života? Má písané slovo popri poznatkoch a zábave aj iné benefity? Vedci tvrdia jednoznačné „áno“.
Obsah článku
Výhody čítania
Čítanie kníh prospieva vášmu duševnému zdraviu a získané výhody vraj môžu trvať po celý život. Začínajú v ranom detstve a čerpať z nich budete aj v seniorskom veku. Zjednodušene povedané, čítanie je pre dušu tým, čo cvičenie pre telo.
Zlepšuje fungovanie mozgu
Mozog je najflexibilnejším orgánom vášho tela. Neurónové siete sa menia počas celého života a závisí od vášho správania a od životných okolností, ako budú fungovať v budúcnosti. Dráhy a obvody, ktoré používate, ostanú zachované a tie nepotrebné postupne zanikajú. Početné výskumy pritom naznačujú, že práve čítanie využíva množstvo sietí a obvodov vo vašom mozgu.
V roku 2013 bol realizovaný výskum, v rámci ktorého použili vedci funkčné MRI na meranie účinku čítania na ľudský mozog. Účastníci štúdie čítali 9 dní román Pompeje. Výskumníci sledovali, ako sa s pribúdajúcim napätím v deji rozsvecovalo čoraz viac aktívnych oblastí mozgu. Skenovanie ukázalo, že mozgová konektivita sa čítaním zvyšuje. Ak si teda chcete trénovať mozog, čítajte.
Zvyšuje vašu schopnosť empatie
Vcítiť sa do toho druhého je mimoriadne dôležitá sociálna zručnosť, ktorá zásadne ovplyvňuje naše medziľudské vzťahy. Aby sme boli empatickí, musíme vedieť predpokladať, ako sa tí druhí cítia, resp. čo im ide pravdepodobne hlavou.
Výskumy ukázali, že ľudia, ktorí pravidelne čítajú literatúru vykresľujúcu vnútorné svety postáv, majú vyššiu schopnosť porozumieť pocitom a presvedčeniam druhých. Práve v knihách bývajú detailne zachytené myšlienkové pochody a emočné stavy postáv. Filmová tvorba sa primárne zameriava na správanie, no vnútorné svety z veľkej časti opomína.
Rozširuje vašu slovnú zásobu
Čítanie kníh je jedným z najefektívnejších spôsobov budovania a rozširovania slovnej zásoby. Rečové a komunikačné zručnosti sú v súčasnom svete mimoriadne cenené. Schopnosť vyjadriť vnútorné pochody slovami ovplyvňuje vašu osobnú pohodu a medziľudské vzťahy. A stále viac zamestnávateľov hľadá ľudí s takzvanými mäkkými zručnosťami, ku ktorým patrí aj schopnosť efektívne komunikovať. Kvalitné vyjadrovacie schopnosti tiež zvyšujú sebadôveru a posilňujú sebaúctu.
Zvyšuje psychickú prispôsobivosť
Vďaka čítaniu sa dokáže vaša myseľ lepšie prispôsobiť novým a nezvyčajným situáciám. Potvrdili to štúdie vedcov v Liverpoole, ktoré skúmali mozgovú aktivitu ľudí čítajúcich poéziu. Potvrdilo sa, že práve čítanie poézie aktivuje a tým posilňuje špecifické centrá v mozgu zodpovedné za flexibilitu myslenia.
Ľudia čítajúci básne teda dokážu flexibilnejšie prehodnocovať svoje strnulé myšlienky a očakávania a tým sú všeobecne prispôsobivejší. Mentálna prispôsobivosť je pritom mimoriadne dôležitá pre zachovanie si psychickej pohody a pozitívneho nastavenia pri meniacich sa životných okolnostiach.
Priamo zvyšuje psychickú pohodu
Už 30 minút čítania dokáže významne znížiť úroveň stresu. Čítanie znižuje krvný tlak a srdcovú frekvenciu, čím pozitívne pôsobí pri pocitoch psychickej úzkosti. Pomáha dokonca aj ľuďom s príznakmi depresie. Ak vás prepadnú pocity samoty, izolácie či odcudzenia od okolia, skúste sa ponoriť do dobrej knihy. Čítanie beletrie umožňuje dočasný únik z reálneho sveta.
Zlepšuje spánok
Ak máte problémy so zaspávaním, siahnite po knihe. Odborníci odporúčajú čítanie ako súčasť pravidelného večerného rituálu. Samozrejme, pred spaním by ste mali čítať klasické tlačené knihy. Čítanie z obrazovky vo večerných hodinách nie je vhodné kvôli svetlu, ktoré vyžarujú moderné technológie.