Hovorí sa: „Koľko rečí ovládaš, toľkokrát si človekom.“ Takže schválne, koľko ich ovládaš ty? Možno viac, možno jeden a možno žiaden poriadne. V každom prípade, ešte nie je nič stratené – učiť jazyky sa dá v každom veku. Nezáleží na tom, či máš sedemnásť alebo sedemdesiat. Ľuďom veľakrát chýba k učeniu jazykov iba tá správna motivácia. Častými výhovorkami sú: „Ja cudzí jazyk nepotrebujem – nikam nechodím.“ Alebo: „Neviem, ako sa mám cudzie jazyky učiť.“
Bez ohľadu na to, aká je tvoja motivácia alebo naopak výhovorky, existuje obrovské množstvo dôvodov, pre ktoré stojí za to investovať čas a energiu, prípadne aj nejaké peniaze, do učenia. V prvom rade – nevieš, kedy sa ti daný jazyk hodí. Možno budeš mať v rukách zaujímavú pracovnú príležitosť alebo budeš chcieť vycestovať do danej krajiny, kde sa týmto cudzím jazykom hovorí. Je to skvelý a produktívny spôsob trávenia času a v neposlednom rade je to efektívny spôsob ktorým si trénuješ mozog. Dôležité je taktiež to, že robíš niečo pre svoju budúcnosť a buduješ zo seba lepšiu a vzdelanejšiu osobnosť.
Ak rozmýšľaš, ktorý cudzí jazyk sa začať učiť, je to hlavne o tvojich preferenciách. Ak už základ nejakého jazyka máš, škoda ho nechať tak, preto opráš staré vedomosti a knihy a smelo do toho. Ak však túžiš ovládať jazyk, ktorý ešte nepoznáš, je lepšie učiť sa taký, ktorý sa ti páči. Prirodzene máme na počutie niektoré jazyky radšej ako iné. Ak sa ti protiví nemčina, zrejme sa ti ani učenie tohto jazyka nebude páčiť. A v neposlednom rade odporúčame hlavne jazyk, ktorý je rozšírený, a teda v konečnom dôsledku ho pravdepodobne v praxi využiješ.
10 tipov, ktoré ti pomôžu s učením cudzieho jazyka
1. Gramatika áno, iba kniha nie
Klasický scenár učenia cudzích jazykov býva ten, že si človek kúpi knihu – učebnicu, z ktorej sa potom učí. Nie, že by bolo na tomto postupe niečo zlé, avšak nie je to úplne dostatočné. Kniha je len jeden zo spôsobov toho, ako sa dá učiť jazyk. Ten si však treba tiež napočúvať a taktiež musíš skôr či neskôr začať rozprávať. Preto ber knihu ako doplnok a zameraj sa na iné, prospešnejšie metódy.
2. Nie sú cvičenia ako cvičenia
Presne to isté platí aj o cvičeniach. Cvičenia na osvojenie toho, čo si sa naučil, sú skvelé a účinné. Problém niektorých z nich však spočíva v tom, že sú veľmi predvídateľné a jednoduché. Takže ti v podstate skoro v ničom nepomôžu. Vyskúšaj aj cvičenia online. Cez vyhľadávač na tvojom počítači nájdeš množstvo interaktívnych cvičení, ktoré ti skvele pomôžu. Zoznámiť sa môžeš napríklad so zábavnou aplikáciou Duolingo. Práve táto aplikácia je skvelý a hravý spôsob, ako si opakovať slovíčka a cvičiť si gramatiku.
Zdroj: https://www.engadget.com
3. Aplikácie a slovíčka
Týmto sa náš zoznam aplikácií ešte rozhodne nekončí, pretože na výber sú aj mnohé ďalšie. Ich prevažná väčšina je orientovaná na učenie sa slovíčok. Ich princíp je založený na memorovaní slovíčok, avšak nie na báze klasického drilovania sa slovíčok. Vyskúšať môžeš napríklad aplikáciu Anki. Cez Android je táto aplikácia zadarmo, cez iOS ťa výjde asi na 28 Eur na rok. V tejto aplikácií si vytvoríš zoznamy so slovíčkami, ktoré sa ti potom podľa určitej logiky objavujú a znovu pripomínajú podľa toho, či už dané slovíčko vieš alebo nie. Anki je pvá a najlepšia, ale na podobný princíp pracujú aj ďalšie podobné aplikácie.
4. Počúvanie
Počúvanie je veľmi dôležité, pretože jazyk nestačí iba vidieť a čítať. Ak nemôžeš počúvať niekoho, kto hovorí priamo týmto jazykoch, sú tu opäť skvelé aplikácie. Spomínané Duolingo má aj dobrý podcast, ktorý je v danom jazyku a doplnený o anglické popisy. Na počúvanie podcastov môžeš využiť aj rôzne streamovacie služby. Napríklad obľúbené Spotify ponúka okrem najnovšej hudby aj tie najlepšie cudzojazyčné podcasty z celého sveta.
Neprehliadni naše ďalšie články:
5. Učenie s lektorom
Keď sa už dostaneš na úroveň, že by si chcel začať daným cudzím jazykom hovoriť, zváž lektora. Teória môže byť úplne iná ako prax a jazyk si nevyskúšaš nijak inak, len ak ním budeš hovoriť. To, že na začiatok nevieš slovíčko alebo použiješ zlý tvar je úplne normálne a nenechaj sa tým odradiť. Lektora si ľahko nájdeš cez internet a dokonca sa s ním nemusíš ani fyzicky stretávať. Veľa lektorov totiž v súčasnej situácii obzvlášť preferuje vyučovanie cez Skype, prípadne inú komunikačnú platformu.
6. Jazyk si treba aj načítať
Nezabudni aj na čítanie v danom jazyku, aby si si aj vizuálne precvičoval daný tvar slov a vetných konštrukcií. Opäť odporúčame podcast Duolinga, kde sú tiež texty na čítanie, prípadne vyskúšaj texty v tvojej učebnici, ktorú máš. Veľmi dobrým tipom na to, ako začať čítať cudzojazyčnú literatúru, je zaobstarať si knihu, ktorú si už predtým čítal v tvojom materinskom jazyku. Ľahšie pochopíš kontext knihy, keď budeš čítať príbeh, ktorý už poznáš.
7. Pozri si aj niečo o reáliách
Ako bude pre teba daný jazyk ešte viac atraktívny? Ak budeš vedieť čo najviac o danej krajine, kde sa týmto jazykom hovorí. Potom budeš mať skutočnú motiváciu učiť sa ho. Pozri sa na informácie o pamiatkach, hlavnom meste či prírodných zaujímavostiach.
8. Seriály naše každodenné
V neposlednom rade aj jedna príjemná časť. Na učenie jazykov pomáha aj pozeranie filmov či seriálov v danom jazyku. Ideálna je kombinácia pôvodného dabingu spolu s titulkami v cudzom jazyku. Vyšší level takéhoto učenia je však sledovanie seriálu bez titulkov. Môžeš si kľudne pustiť seriál, ktorý už poznáš a zmeniť si tak jednoducho audio. Na toto ti určite odporúčame účet na Netflixe.
Zdroj: https://unsplash.com
9. Sprav si plán
Buď konzistentný. Už 20 minút denne ti môže pomôcť dostať sa čoskoro tam, kde chceš byť. Naplánuj si, čo sa budeš učiť najlbližší týždeň. Kombinuj metódy, skúšaj a kontroluj, či spĺňaš svoj plán.
10. Sleduj svoj progres
V neposlednom rade sa motivujuj svojím doterajším úspechom. Kontroluj, kam si sa už dokázal dostať, avšak mysli na svoj dlhodobý cieľ. Teš sa aj z malých úspechov. Motivuj sa svojim vlastným progresom a nehanbi sa ukázať tvoje nové jazykové schopnosti.
Titulná fotka: https://unsplash.com